21 Ağustos 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran:
31 Ağustos 2013 Cumartesi 17:13

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran:

Türkiye, Suriye konusunda uluslararası normlar çerçevesinde hareket etmeli. Türkiye olarak oranın bir dostluk denizi olması için mücadele etmemiz gerekiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Türkiye'nin Suriye konusunda uluslararası normlar çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye olarak oranın bir dostluk denizi olması için mücadele etmemiz gerekiyor" dedi.

CHP Kuşadası İlçe teşkilatında partililerle bir araya gelen Oran, buradaki konuşmasında, Türkiye'nin önünde kara bulutların, ciddi sorunların bulunduğunu söyledi.

"Bölge adeta kaynıyor. Bir tarafta terör belası, bir tarafta ekonomik kriz riski derken, Bermuda şeytan üçgeni etrafımızı çevirmiş durumda" diyen Umut Oran, şöyle konuştu:

"Türkiye her zaman barıştan yana olmuştur, Atatürk bize hep barışı vasiyet etmiştir. Yarın 1 Eylül Dünya Barış Günü ama barış ile savaş bir arada. Hepimiz, bütün dünya bu durumdan tedirgin. Ak Parti, Suriye ve Ortadoğu politikaları ile Türkiye'yi savaşı destekler ve taraf olan bir durumla karşı karşıya getirdi. Şiddete, savaşa, kimyasal silahlara karşıyız. Suriye konusunda Türkiye'nin uluslararası normlar çerçevesinde hareket etmesi gerekir. Türkiye olarak oranın bir dostluk denizi olması için mücadele etmemiz gerekiyor."

Hükümetin uyguladığı dış politikayı endişe verici, ekonomide varılan noktayı tedirgin edici bulduğunu ifade eden Oran, özel sektörün, kamunun ve bankaların yüklü borçlarının bulunduğunu savundu.

Oran "Amerika'nın yeni uyguladığı ekonomi düzyinde Türkiye en zayıf halka durumuna gelmiştir. Paramız 3 ayda yüzde 20 değer kaybetti. Banka faizleri 3 ay önce yüzde 5-6 düzeyinde iken, bugün yüzde 11'e çıktı. Bu bazı firmaların kapanması ve işsizliğin artması anlamına geliyor. Hükümet Suriye ve Mısır ile uğraşacağına, ülkenin ekonomisiyle, işsizlikle uğraşmalı" diye konuştu.

Muhabir: Suat Deniz
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ