06 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çapan, Dev-Yol sempatizanıyım
28 Eylül 2008 Pazar 02:02

Çapan, Dev-Yol sempatizanıyım

Ergenekon Soruşturması Kapsamında Tutuklanan Esenyurt Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Mahkemedeki İfadesinde; Ergenekon Üyesi Olmadığını, Böyle Bir Örgüt Varsa Bu Örgütün Mağduru Olduğunu Söyledi.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Esenyurt eski Belde Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, mahkemedeki ifadesinde; Ergenekon üyesi olmadığını, böyle bir örgüt varsa bu örgütün mağduru olduğunu söyledi. İfadesinde Çapan, gençliğinde Dev-Yol sempatizanı olduğunu kaydetti.


Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde tutuklanmaları istemiyle sevk edildikleri mahkemede ifade veren Gürbüz Çapan, isnat edilen suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Ergenekon'un üyesi olmadığını, böyle bir örgüt varsa bu örgütün mağduru olduğunu savunan Çapan, "2001 yılında düzmece iddialarla yargılandım, halen yargılanmam devam etmektedir. 11 ay 20 gün tutuklu kaldım. Benim o dönemde Ermenistan üzerinden nükleer kaçakçılık yaptığım belediyede usulsüzlük yaptığım, büyük bir Ermeni asıllı olduğum iddialarında bulunuldu. Ben o tarihte nükleer madde kaçakçılığı iddiasının nereden çıktığını bilmiyordum. İşçi Partisi'nin bilgisayarlarından çıkmış öyle bir şey varsa ben mağduru olmuşumdur." dedi.


Gürbüz Çapan, Ergenekon terör örgütü içine dahil edilmesi iddiasını da, "Böyle bir örgütün içerisine katılmamın sebebi Cumhuriyet gazetesinin ekonomik sıkıntıya girdiği zaman kardeşim ile beraber gazetenin kurduğu bir finans şirketine ortak olduk. İddia edilen örgütün bu gazete çevresinde yapılandığı belirtildiğinden benim de bu örgüt içerisinde olduğum iddia edilmektedir. Ben kabul etmiyorum." diyerek yanıtladı.

Gençliğinde Dev-Yol sempatizanı olduğunu kaydeden Çapan: "1979 yılında bu örgütten ayrılmıştım. DHKP/C'nin bizim hakkımızdaki düşünceleri bellidir. Bizi sevmezler. Ben cezaevinde bulunduğum zaman zor durumda bulunan gençlere yiyecek ve kitap yardımında bulunmuştum. Daha doğrusu cezaevi kantininde onların ihtiyaçlarını karşıladım. Bu cezaevinde ekonomik durumu iyi olanların yaptıkları bir durumdur. Bir örgütü destekleme anlamında değildir." şeklinde konuştu. Çapan, polisin evine geldiğinde kaçmadığını söyleyerek, "Kaçacak değilim. Her türlü antidemokratik uygulamanın karşısındayım." dedi.


"ÖRGÜT BAĞLANTISI CUMHURİYET GAZETESİNDEN"


Mahkemede söz alan Gürbüz Çapan'ın avukatı ise şöyle konuştu; "Müvekkilimin söz konusu terör örgütü ile bağlantısı Cumhuriyet gazetesi dolayısıyladır. Cumhuriyet gazetesinde bulunduğu belirtilen hisselerin bu örgüt tarafından ele geçirilmeye çalışıldığı iddia edilmektedir. Öncelikle müvekkilim böyle bir talebi kabul etmemiştir. Gazetenin müvekkilimin sahip olduğu hisse devri yolu ile ele geçirilmesi mümkün değildir. Çünkü gazete bir vakfa aittir. Şirket sadece gazeteye finansman sağlamak için kurulmuştur. Müvekkilim; Veli Küçük, Ferit İlsever, Kemal Özden ve Ümit Ülgen ile siyasi kişiliği olması sebebiyle bir yemekte bir araya gelmiştir. Ayrıca iddia edilen örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen Şener Eruygur'un jandarma komutanlığı yaptığı sırada müvekkilim jandarmanın yaptığı bir operasyonda suç isnat edilmiş ve tutuklanmıştır. İsnat edilen suçlar asılsızdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ