12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cameron ve Obama Suriyeyi konuştu
31 Ağustos 2013 Cumartesi 00:18

Cameron ve Obama Suriye'yi konuştu

İngiltere Başbakanı David Cameron ile ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de geçen hafta yapılan kimyasal saldırıya verilecek tepkiye ilişkin bu akşam bir telefon görüşmesi yaptı.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de geçen hafta yapılan kimyasal saldırıya verilecek tepkiye ilişkin bu akşam bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmeye ilişkin İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Görüşmede David Cameron'ın Esed rejiminin Guta bölgesinde işlediği korkunç savaş suçuna sert ve güçlü bir tepki verilmesi gerektiğine inandığını açıkça ifade ettiği" kaydedildi. 

Cameron'ın Obama'ya, Suriye rejimine verilecek karşılık konusunda ülkesinde mutabakata dayalı bir yaklaşım oluşturmak istediğini ve İngiliz hükümetinin, parlamentonun İngiltere'nin askeri müdahaleye karşı olduğu görüşünü kabul ettiğini anlattığı belirtildi. Obama'nın ise Cameron'ın yaklaşımına saygı gösterdiğini ve ABD'nin tepkisi konusunda henüz karar vermediğini söylediği bildirildi. 

Başbakanlık açıklamasında ayrıca, şunlar kaydedildi:

"Obama, Cameron ile güçlü dostluğuna duyduğu minnetarlığı ve iki ülke arasındaki güçlü, kalıcı ve derin özel ilişkileri vurguladı. İki lider, gelecekte uluslararası konularda işbirliği yapmaya devam etme konusunda mutabık kaldı ve tüm tarafları bir araya getirerek Suriye sorununa siyasi çözüm bulunması için kararlılıklarını yineledi."

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası dün akşam, hükümetin, "Suriye'ye askeri müdahaleyi de kapsayabilecek güçlü bir insani tepkinin verilmesi gerektiği" yönündeki prensip önergesini, 272'ye karşı 285 oyla reddetmişti.

İngiltere Başbakanı Cameron yaptığı açıklamada, Amerikan halkı ve Obama'nın parlamentonun kararını anlayacağını ifade etmişti.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ