11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çalık iddialara sert çıktı!
10 Eylül 2008 Çarşamba 17:18

Çalık iddialara sert çıktı!

Bir süredir Erdoğan üzerinden eleştirilen Çalık Holding, bugün iddialara sert çıktı. İşte Çalık'ın iddialara ilişkin cevabı;

Çalık Holding, çalışmalarının, siyasi irade üzerinden kişisel ilişkilerle yürütüldüğü iddialarının art niyetli ve planlı yaklaşımların bir sonucu olduğunu belirtti.

Çalık Holdingden yapılan yazılı açıklamada, bir süredir kamuoyu önünde cereyan eden siyaset, medya ve iş ilişkilerine dair tartışmalara, holdingin faaliyet alanları itibariyle "malzeme edildiğinin" gözlemlendiği belirtilerek, holdingin kişisel ilişkilere dayalı faaliyet göstermediği kaydedildi.

Açıklamada, holdingin devletin tüm birimleriyle bugüne kadar yasalara uygun, etik değerler gözetilerek uyumlu bir şekilde çalıştığı ve çalışmayı sürdürdüğü ifade edilerek, "Çalık Holdingin, çalışmalarını siyasi irade üzerinden kişisel ilişkilerle yürüttüğü iddiaları, art niyetli ve planlı yaklaşımların bir sonucudur" denildi.

Çalık Holding'in açıklamasından bazı satır başları;

Faaliyetlerimiz tamamen yasaldır: Çalık Holding olarak katıldığımız tüm iş süreçlerinde yer alış biçimimiz tamamen yasal ve şeffaftır. İddialara konu olan diğer bir husus, kamuoyunda bilenen adıyla Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesidir.

(...) Lisans başvurusu, 12 Haziran 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmış, devletin tüm birimlerinden görüş alınarak Nisan 2006'da Bakanlar Kurulunun, Haziran 2006 tarihinde ise dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer'in onayı ile resmileşmiştir. Söz konusu lisansın 'ihalesiz olarak verildiği' yönündeki ifadeler ise gerçek dışıdır.

Hiç kimsenin desteği vi himayesi yok: Türk ticari hayatında 1930 yılına dayanan köklü bir geleneğin neticesinde, Sayın Ahmet Çalık tarafından 1981 yılında kurulmuş olan Çalık Holding, bugün bünyesinde yer alan 55 şirket ile birlikte birçok sektörde dünyanın en gelişmiş ülkelerinin uluslararası platformda faaliyet gösteren firmalarıyla rekabet etmekte, ayrıca ticari hedefleri yanında ülkemize ve ülkemizin tanıtımına ciddi katkılar sağlamaktadır. Hal böyle iken, Grubumuzun siyasi çekişmelerin ve bir takım hesaplaşmaların tarafı yapılmasını hiçbir surette kabul etmiyoruz.

Şu husus çok iyi bilinmelidir ki, yılların gayreti sonucu güven, dürüstlük ve itibarın simgesi haline gelmiş Çalık Holding, kurulduğundan bugüne ve var olduğu müddetçe hiçbir kişi, kurum ve kuruluşun güdümünde ve himayesinde kalmamış olup, prensipleri ve profesyonel yönetimi sayesinde Türkiye'nin büyüyen değeri olmuştur ve olmaya devam edecektir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ