20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu pamuk hem renkli hem organik
04 Eylül 2013 Çarşamba 11:18

"Bu pamuk hem renkli hem organik"

Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından 10 yıllık çalışma sonucu tekstil sektörüne boya maddesi kullanılmaksızın organik üretim yapabilme fırsatı sağlayan renkli pamuk elde edildi- Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürü Öztürk: "Pamuğun g

GÖKMEN ŞİRECİ - Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından 10 yıllık çalışma sonucu tekstil sektörüne boya maddesi kullanılmaksızın organik üretim yapabilme fırsatı sağlayan renkli pamuk elde edildi.

Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürü Sadettin Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tohum ıslah çalışmalarından başarılı sonuç aldıklarını belirtti. Herhangi bir kimyasal maddeye, boyaya gerek duyulmaksızın organik ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilecek renkli pamuğu tekstil sektörünün hizmetine sunabilmek için 10 yıldan bu yana çalıştıklarını ifade eden Öztürk, kuruma bağlı laboratuvarlarda ıslah genetik uzmanları ile mühendisler tarafından tohum ıslahı ve deneme üretimlerinde başarı elde edildiğini kaydetti.

Bu süreçte deve tüyü renginde pamuk üretimi gerçekleştirdiklerine işaret eder Öztürk, "Bunun tescili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapıldı. Kurumumuzda ayrıca yeşil ve mavi renkte pamuk üretimi konusunda da tohum ıslah çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

- "Pamuğun genlerinde renkli olma özelliği var"

Doğada yüzyıllar önce renkli halde bulunurken süreç içerisinde yalnızca beyaz yapıya dönüştürülen pamuğu yeniden asli yapısına kavuşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu:

"Pamuk yüzyıllar önce doğada renkli olarak bulunurken daha sonra boya maddesi katılıp istenilen renkte değerlendirebilmek adına beyaz pamuğa ağırlık verilmiş. Hatta birçok renkten tek renge indirgenen pamuğa süreç içerisinde 'beyaz altın' ismi de takılmış. Pamuğun genlerinde renkli olma özelliği var. Araştırmacılarımız pamuğun bu özelliğinden yararlanarak tohum ıslahı gerçekleştirebiliyor ve renkli pamuk üretimi bu şekilde başarılıyor."

Türkiye'nin renkli pamuk üretimi konusunda avantajlı olduğuna işaret eden Öztürk, organik ürünlere insanların her geçen gün daha fazla önem verdiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Ali Gökmen Şireci
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ