03 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu ne biçim Atatürk portresi
18 Ekim 2008 Cumartesi 20:34

Bu ne biçim Atatürk portresi

Bu portrenin Atatürk'e benzer bir tarafı var mı! Manisa'ya asılan portre büyük tepki topladı. Bunu yapan sanırız ki Atatürk'ü hiç görmemiş...

1926 yılında kurulan Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası, binasının dış cephesindeki Atatürk portresi ve Türk Bayrağı figürleri bulunan panonun eskiyip, yıpranması üzerine yenilenmesine karar verdi. Cam ve mozaikten yeni bir pano yapılması için ihale açıldı. İhaleyi kazanan firma 10 bin 500 YTL'ye, bir hafta içerisinde üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk portresi ile Ata'nın bir veciz sözünün bulunduğu panoyu hazırlanarak, yerine asıldı. Ancak, yenilenen panodaki portre, Atatürk'e benzemediğini ve alaycı bir görüntüsü olduğunu ileri süren Turgutlular'ın ve bazı sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Turgutlu Şube Başkanı Ali Tezcan, panodaki portrede Ata'nın burun ve dudak kısımlarındaki kırmızı rengin kötü olduğunu, sakallıymış gibi bir izlenim verildiğini söyledi. TUTSO binası önünde bir açıklama yapan Tezcan, “Bugüne kadar Atatürk düşmanları tarafından yaptırılan ve kendisine hiç benzemeyen büstler ve resimler gördük. Ancak bunun gibisini ilk kez görüyorum.

TUTSO'nun yaptırdığı bu tablo bana göre Atatürk'e yapılmış ayıpların en büyüğü. Ege'nin yükselen yıldızı olarak tanımlanan bir ilçenin ticaret ve sanayi odasına yakıştıramadım. Oda yetkililerinden bu rezalete bir an önce son vermelerini istiyorum. Aksi halde ilçe halkı bunun hesabını sorar. Derneğimize bu konuda çok sayıda şikayet geldi” dedi.

BUNU YAPAN SANAT SOYTARISIDIR

Portrenin kötü bir şekilde yapılmasında bir art niyet olduğunu düşünmek istemediğini de vurgulayan Tezcan, “Burada bir mozaik çalışması yapılmış. Ancak sanatkar, daha önce Atatürk resmini hiç görmemiş. Bu portre herşeye benziyor ama bir tek Atatürk'e benzemiyor. Bunu yapan sanatçı değil, ancak sanat soytarısıdır” diyerek, tepkisini dile getirdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ