15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Bale dünyalara bedel
05 Eylül 2013 Perşembe 11:53

Bu "Bale" dünyalara bedel

Galli futbolcu Bale'e ödenen 100 milyon avroluk bonservis bedeli, Afrika'da 170 bin kişinin yıllık gelirinin toplamına denk düşüyor.

İspanya'nın önemli kulüplerinden Real Madrid'in bonservis bedeline 100 milyon avro (270 milyon lira) vererek İngiliz ekibi Tottenham Hotspur'dan transfer ettiği Gareth Bale'e ödenen miktar, Zimbabve, Burundi, Liberya gibi Afrika ülkelerindeki 170 bin kişinin yıllık gelirinin toplamına denk düşüyor. 

Yıldız oyuncu Bale'in bonservisine verilen 100 milyon avro, futbol tarihinin transfer rekoru olarak kayda geçerken, miktarın yüksekliği son günlerin en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. 

Galli sol kanat oyuncusu Bale'e ödenen bonservis bedeli ile satın alınabilecekler listesi göz önüne alındığında, çarpıcı birçok örnek dikkati çekiyor.

Açlık ve fakirlikle mücadele eden Afrika kıtasındaki Zimbabve, Burundi, Liberya gibi ülkelerde 100 milyon avro, tahmin edilenden de daha fazla anlam içerebiliyor. 100 milyon avro, yılda kişi başına düşen gelir baz alındığında, bu rakamın sadece 589 avro olduğu Zimbabve'de yaklaşık 170 bin kişinin kazancına denk geliyor. Burundi, Liberya, Eritre gibi ülkelerde de bu sayı, yüzbinlerin üzerini buluyor. Bu miktarla ayrıca, 16,4 milyon kilogram kırmızı et alınırken, ortalama bin ile 3 bin kişinin yararlandığı 40 bini aşkın su kuyusu açılabiliyor. 

Bale'a ödenen transfer ücreti, son yıllarda Avrupa'daki ekonomik krizin en çok etkilediği ülkeler arasında yer alan İspanya'da da 3 bin 263 kişinin yıllık ortalama gelirine eşit. 

Öte yandan Galli futbolcunun bonservis bedeli, Spor Toto Süper Lig'de 3 büyüklerin dışındaki 15 takımdan daha değerli.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ