07 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Borsa coştu dolar düştü
19 Eylül 2008 Cuma 11:10

Borsa coştu dolar düştü

Finans krizine ilişkin plan hazırlığı piyasaları rahatlattı. Borsa güne hızlı bir giriş yaptı. Olumlu hava dolara da yansıdı.

ABD'nin finans krizine çözüm için bir plan hazırladığı haberleriyle borsalar yükseldi. ABD'de yüzde 5'e yakın artışlar görüldü. İMKB güne hızlı yükselişle başladı.

ABD borsaları, ABD hükümetinin finans krizinin çözümü için şu anki tek adımlı çözümler yerine geniş çaplı ve büyük bir çözüm paketi üzerinde çalışmalar yaptığı haberleri sonrasında son altı yılın en iyi gününü yaşadı ve yüzde 5'e yakın yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Henry Paulson ve Fed Başkanı Ben Bernanke Lehman Brothers'ın iflasını istemesine ve AIG'ye el konulmasına neden olan likit olmayan varlıklara bir çözüm getirecek bir plan üzerinde hafta sonu çalışacaklar.

Asya borsaları da ABD politika yapıcılarının bankacılık sektörünü yeniden şekillendiren finans krizi için bir çözüm paketi üzerinde çalıştıkları haberiyle yükselişe geçti. Tokyo Borsası yüzde 4'e yakın yükselirken, Hong Kong Borsası'ndaki artış yüzde 6'yı aştı. Şanghay Borsası'nda artışlar yüzde 10'a dayandı.

İMKB'DE MORALLER YERİNDE
Yurtdışının olumlu seyretmesiyle İMKB de güne yüzde 6.6 yükselişle başladı. İMKB Ulusal 100 Endeksi açılışta 2 bin 134 puan artışla 34 bin 350 puana çıktı.

Çarşambadan beri kapalı olan Rus Borsası'nda da yükselişler görülüyor. Rusya'da MICEX Endeksi 'nde yüzde 17'nin üzerinde artış var.

Dolar, ABD hükümetinin kredi krizinin sebeplerinden olan bankaların elindeki yüksek riskli varlıklar hakkında bir plan üzerinde çalıştığı haberleriyle Euro ve yen karşısında değer kazandı.

DOLAR 1,25'E İNDİ
Dolar yurtiçinde düşüşte. Dün piyasalardaki gerilimin artmasıyla 1,2950 YTL ile son 4.5 ayın zirvesine çıkan dolar olumlu havayla düşüşe geçti. Bankalararası piyasada dolar 1,2535'e kadar geriledi.

Petrol, ABD ve Nijerya'dan sağlanan arz hakkındaki endişeler ve ABD hükümetinin kapsamlı bir kurtarma planı üzerinde çalıştığı haberleriyle, dolardaki yükselişe rağmen art arda üçüncü gün yükseldi. ABD ham petrolü 98.18, Brent ham petrolü 95.35 dolara çıktı.

Dün ons başına 900 doların üzerine çıkan altın fiyatları, dolar ve borsalardaki yükselişin ardından 846 dolara düştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ