07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boğa: “kutsallık” atfedilen yegane meslektir
14 Mart 2014 Cuma 21:21

Boğa: “kutsallık” atfedilen yegane meslektir

Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa 14 Mart Tıp Bayramı mesaj yayınladı.

Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa 14 Mart Tıp Bayramı mesaj yayınladı.

14 Mart 1827’de, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul ediliyor.

İlk kutlama, işgal altındaki İstanbul’da 1919 yılının 14 Mart’ında gerçekleştirilmişti. O gün Tıbbiye 3’üncü sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece Tıp Bayramı, bir yurt savunma hareketi olarak başladı.

Belki de bu yüzden hekimliği bir yaşam biçimine dönüştüren ve zaman mefhumu olmayan doktorluk, diğer mesleklerden ayrı olarak varlığına “kutsallık” atfedilen yegane meslektir. Karşılıksız ve beklentisiz hizmet etme fedakarlığını her kes kolay kolay gösteremez. ‘’İyileştirmeye ve yaşatmaya vesile olma" görevi hekimliği, belki de en zor ve sorumluluğu en ağır mesleklerden birisi haline getirir.

Çanakkale savaşları sırasında her hastaya ancak 3-5 dakika ayrılabilirken, önüne gelen yaralı çocuğun baba demesiyle oğlu olduğunun farkına varan ve sadece ‘o benim oğlum onu gölge bir yere kaldırın’ diyebilen, işi bittiğinde oğlu çoktan şehit olan Dr. Fikret’in duyarlılığı ne ise; Van depreminde yakınlarını kaybettiği halde yaralılara yardım için hastaneye koşan ve “Yasımı daha sonra tutacağım” diyen hekimlerin ve sağlık çalışanlarının göz yaşartan fedakarlıkları da aynı duyarlılıkta ve önemdedir.

En kötü günlerimiz de kendimizi emanet ettiğimiz sağlık camiası her türlü taktirin üzerindedir.

Sağlık alanında yaptığımız ve durmaksızın yapmaya devam ettiğimiz yatırımlar onların daha iyi ve modern şartlarda hizmet etmesini sağlamak içindir. Çağın en modern tıp araçlarıyla donanmış dev hastanelerde görev yapmaları en büyük arzumuzdur.

Bu duygularla Tüm doktorlarımızın ve sağlık camiamızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ