10 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bodrum’un tanıtımında güç birliği
24 Aralık 2008 Çarşamba 10:17

Bodrum’un tanıtımında güç birliği

Bodrum'a 2009 yılında 1,5 milyon zengin turist getirmeyi hedeflediklerini belirten Bodrum Yarımada Tanıtma Vakfı (BOYTAV) Başkanı Mehmet Kocadon “Harcama olmadan tanıtım olmaz. Göreve geldiğim 4 yıl içerisinde 300 bin Euroluk tanıtımın yanısıra Türkiye'ni

            Uluslar arası fuarlarda 4 yılda 4 milyon Euroluk tanıtım yaparak 45 ülkeden 250 gazeteci ve yayın organlarının üst düzey yöneticilerini ilçemize davet edip gezdirdik, ilçemizi tanıttık. Dünya medyası aracılığı ile 300 milyon kişiye ulaşmayı başardık. Harcadığımız paranın 13 misli değerinde tanıtım yaptık. Krizi bahane etmeyeceğiz bu yılda aynı hızla tanıtıma devam edeceğiz” dedi. Kocadon Turizm Dayanışma Toplantısı'nda Finlandiya'da yaşayan ve Uluslar arası fuarlarda gönüllü olarak Bodrum'u tanıtan Fin- Türk Dostluk Derneği Başkanı Bodrumlu Selal Karakaya Timonen'e teşekkür plaketi verdi.


Bodrum'a önümüzdeki yıl 1,5 milyon turist gelmesini hedefleyen Bodrumlu turizmciler BOYTAV'ın Dedeman Otel'de düzenlediği Turizm Dayanışma Toplantısı'na Bodrum Otelciler ve Turistik İşlemeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, BOYTAV Genel Sekreteri Ersun EZgimen, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Denizciler Derneği Başkanı Hasan Erdoğan, Dedeman Otel Genel Müdürü Suat Oral, Fin- Türk Dostluk Derneği Başkanı Selal Karakaya Timonen ve turizmciler katıldı.

4 MİLYON EUROLUK TANITIM YAPILDI

2008 Yılında 45 ülkeden yaklaşık 250 gazeteci, üst düzey medya yöneticisi ve tur operatörünün Bodrum'a davet edilerek tanıtım turlarına katıldığı ve ülkelerinde sezon öncesinde yaptıkları yayınlarla 60 ülkede 300 milyon kişiye ulaşıldığını ve yaklaşık 4 milyon Euro değerinde tanıtım gerçekleştirildiğini belirten Kocadon “Bodrum'u sadece deniz, kum güneşi ile değil, tarihi kültürü, mavi yolculuğu ve doğal zenginliği ile ön plana çıkartarak bugüne kadar hiç tanıtımı yapılmayan, tanınmayan ülkelerde atağa kalktık. 2009 sezonu öncesinde katılacağımız 12 uluslar arası fuarda Bodrum'u ve dünyaca ünlü guletlerini tanıtırken, kış aylarında yine Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerinden getireceğimiz 300' e yakın gazeteci ve medya mensubuna tanıtım turları düzenleyeceğiz. Bu yıl içerisinde tanıtım için harcadığımız bütçenin 13 misli değerinde tanıtım yapmayı başardık. Kasamızdan 300 bin Euro çıktı ama en az 4 milyon Euro değerinde tanıtım yapmayı başardık. Hedefimiz önümüzdeki yıl 1,5 milyon zengin turisti Bodrum'a getirmek. Krizi bahane ederek fuarlara katılmamazlık yapmayacağız, tanıtıma aynı hızda devam edeceğiz ” dedi.
Kocadon bu yıl içerisinde Bodrum'un uluslar arası magazin ve turizm konulu 65 dergi, 130 gazete ve 43 TV kanalında haberinin çıktığını ve tanıtımının doğru biçimde yapıldığını söyledi.

TİMONEN “2009 BODRUM'DA FİNLİ TURİST YILI OLACAK”

2008 turizm sezonunun değerlendirilip, önümüzdeki aydan itibaren İngiltere, Rusya, Almanya, Litvanya, Fransa, Ukrayna, Hollanda ve Belçika'da yapılacak turizm fuarlarının katılımın kararlaştırıldığı ve 2009 yılında izlenecek tanıtım stratejilerinin masaya yatırıldığı toplantıda Kocadon Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü ve eski Bodrum Kaymakamı Cumhur Güven Taşbaşı'nın uluslar arası fuarlarda tanıtım için büyük destek verdiğini belirterek “Bodrum bir dünya markası oldu. Çoğunluklu uluslar arası fuarlarda Bodrum'un adı Türkiye'nin adının önüne geçiyor. Türkiye dendiği zaman kimse anlamıyor ama Bodrum dendiği zaman herkes biliyor anlıyor. İşte bizde bu marka ismi gönüllü tanıtım elçilerimizle daha çok ülkede ve kentte tanıtarak kentimize 1,5 milyon üstelik zengin turist gelmesini sağlarken bu yıl başlattığımız Finlandiya'dan Bodrum'a direk uçuşların sayısını gelecek yıldan itibaren haftada 4 ten sekize çıkmasını sağlayacağız. Ayrıca Finlandiya'da yaşayan Selal Karakaya Timonen ise 4 yıldır gönüllü olarak katıldığı uluslararası turizm fuarlarında ve Finlandiya'da Bodrum'u tanıtarak ilçemize turist yağmasını sağlıyor ” dedi. Kocadon toplantı sonunda Timonen'e plaket ve teşekkür belgesi vererek, Bodrum' un fuarlarda gönüllü tanıtımı için desteklerinin devam etmesini istedi. Fin-Türk Dostluk Derneği Başkanı Timonen ise 5 yıl önceye kadar Bodrum'a gelen Finli turist sayısının 400-500 civarında olduğunu bu yıl ise sekiz bine ulaştığını belirterek “Yıllık gelir ortalaması 56 bin dolar civarında olan Finli turist Bodrum'u yeni keşfetti. Hem Finlandiya'da hem de diğer ülkelerde gönüllü olarak Bodrum'u tanıtmaya devam edeceğim. Finlandiya'dan önümüzdeki yıl Bodrum'a gelecek Finli turist sayısı 50 bine ulaşır, önümüzdeki yıl Bodrum Finli turistin yılı olur”dedi.
Toplantıda 2009 yılında turizm fuarlarında dağıtılacak Bodrum'un yeni tanıtım CD'si turizmcilere tanıtıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ