31 Mayıs 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bodrumun iş yeri envanteri çıkarıldı
02 Şubat 2009 Pazartesi 23:34

Bodrum'un iş yeri envanteri çıkarıldı

Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rıfat Kamaşak Bodrum'da çıkarılan iş yeri envanterine göre bazı sektörlerde aşırı yığılma olduğunu belirterek, ''Bodrum'da iş yeri açılmasıyla ilgili kriterler yeniden gözden geçi


Bodrum Ticaret Odası'nca 9 Eylül Üniversitesi'ne hazırlatılan ''Bodrum'un İş yeri Envanteri'' sonuçları açıklandı. Buna göre Bodrum'da 7 bin 536 firma bulunuyor. Bu firmalardan bin 501'i konfeksiyon, mefruşat ve zücaciye, bin 204'ü bar, restoran ve eğlence, 888'i gıda, 825 hizmet, 822'si dayanıklı tüketim ve kırtasiye, 736'sı konaklama, 557'si inşaat, 518'i finans kuruluşları ve kooperatifler, 255'i taşımacılık ve 230'u ise yat imalatı konusunda faaliyet gösteriyor.
Bu sonuçları değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Kamaşak, ortaya çıkan sonuçları rapor haline dönüştürdüklerini söyledi. Yaptıkları çalışmada bazı sonuçlara ulaştıklarını belirten Kamaşak, ''Çıkarılan iş yeri envanterine göre Bodrum'da bazı sektörlerde aşırı yığılma ortaya çıktı. Bodrum'da iş yeri açılmasıyla ilgili kriterler yeniden gözden geçirilmeli. İnşaat firmalarının sayısının fazla olduğu ve bunun önümüzdeki dönemlerde Bodrum Yarımadası'nda yaratabileceği problemler açığa çıktı'' diye konuştu.
Kamaşak, şöyle konuştu:
''Yapılan analizlerde Bodrum'un tamamı ile dönemsel bir ekonomiye sahip olduğu ve bunun önümüzdeki dönemlerde ekonomide daha ciddi kırılganlıklara yol açabileceği sonucuna vardık. İş yerlerinin yaşam süreleri çok kısa. Kurumsal işletme neredeyse yok. Yeni açılan işletme, öbür sene devrediliyor. Tabi bu aşırı değişim işletmelerin başarısını etkiliyor ve Bodrum bir türlü istediği ekonomik istikrara ulaşamıyor.''
Kamaşak, Bodrum'da 50 binin üzerinde iş gücü olduğunu bunun 30 bininin eğlence, yiyecek, içecek, konaklama ve inşaat sektörü içinde faaliyet gösterdiğini ifade ederek, ''Diğer 20 bin ise tüm sektörlere dağılmış durumda. Çalışanların büyük kısmı dönemsel olarak çalışıyor. İş bittikten sonra büyük bölümü geriye dönüyor. Ciddi bir kırılganlık söz konusu. Yerel yönetimlere çok ciddi görevler düşüyor. Bodrum'un önümüzdeki 5 seneyi kapsayacak bir stratejik plana ihtiyacı var'' dedi.
BODTO Başkanı Mahmut Kocadon ise Bodrum'da yeni iş yerleri açılması konusunda BODTO ve belediyelere büyük iş düştüğünü söyledi. İş yeri açılırken gerekli kriterlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine işaret eden Kocadon, ''Çünkü biz turizm bölgesiyiz. Turizmde hizmet kalitesini ön plana çıkarmalıyız. Belediyelere iş yeri envanter sonuçlarını verdik. Bu çalışma kağıt üzerinde kalmamalı. Belediyelerin bu sonuçları gözden geçirsinler ve ciddiye alsınlar. Bodrum'un kaliteye ihtiyacı var'' diye ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ