22 Eylül 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BMden "insani yardımı artırın" çağrısı
03 Eylül 2013 Salı 13:48

BM'den "insani yardımı artırın" çağrısı

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, Suriye'den kaçan sığınmacı sayısının 2 milyonu geçmesi üzerine uluslararası topluma insani yardımı artırma çağrısında bulundu.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Suriye'den kaçan sığınmacı sayısının iki milyonu geçmesi üzerine uluslararası topluma insani yardımı artırma çağrısında bulundu. 

Guterres, BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı basın toplantısında, Suriye içinde ve dışında yerinden edilmiş insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2013 yılı için toplam 5 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Geleneksel bütçelere göre bunun büyük bir miktar olduğuna işaret eden Guterres, ancak askeri harcamalara bakıldığında bunun oldukça küçük bir miktara denk geldiğini söyledi.

İnsanların sığınmacılara yardım çabasının devam etmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, uluslararası alanda yapılan yardımın bir cömertlik göstergesi olmadığını, bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Guterres, "Eğer Ortadoğu'da bir patlamaya şahit olursak neler olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Uluslararası toplum bununla nasıl başa çıkabilir? Bu krizin herkesi etkileme potansiyeli var" dedi.

ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahalesi ile ilgili bir soru üzerine Guterres, görevlerinin çok açık olduğunu ve askeri ve siyasi konularla ilgili yorum yapmadıklarını söyledi.

Bu krizde gittikçe artan bir tırmanma yaşandığına işaret eden Guterres, bu tırmanmanın devam edecek gibi göründüğünü belirtti.

Suriye'ye komşu ülkeler toplantısı

Guterres, Suriye'ye komşu ülkelerin bakanları ile yarın yapacağı toplantının amacı ve katılımcılarla ilgili soru üzerine de Lübnan'ın Sosyal İşler Bakanı ile Türkiye, Ürdün ve Irak'ın Dışişleri Bakanları'nın toplantıya katılacağını bildirdi.

Guterres, toplantının amacının, uluslararası toplumun, Suriyeli sığınmacılara ve onları misafir eden ülkelere desteğini artırması için dikkatinin çekilmesi olduğunu kaydetti.

Suriye'ye komşu ülkeleri bir arada görmenin çok önemli olduğunu ifade eden Guterres, bu ülkelerin hepsinin Suriye'deki kriz konusunda farklı siyasi pozisyonları bulunduğuna dikkati çekti.

Suriye'ye herhangi bir askeri müdahalede acil durum planları olup olmadığının sorulması üzerine de Guterres, planlarını 3.5 milyon sığınmacının ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde yaptıklarını bildirdi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ