12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir sahil kentinden seçim öyküsü
11 Haziran 2009 Perşembe 17:21

Bir sahil kentinden seçim öyküsü

Bir sahil kentinde yerel seçim olur da iktidar partisi kazanamazsa...

SEÇİM ÖNCESİ
Doğa ve tatil cenneti Marmaris'te maden rezervi araştırması yapılması, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti bakanlıklarının ilçe yüzölçümünün yarısında maden aranmasına izin verdiğinin ortaya çıkması, büyük tepki topladı. Milletvekilleri dahil AKP'liler ise bu duruma sessiz kaldı. Hatta bazısı madene arka çıktı. Marmaris'e bağlı köylerdeki yüzlerce kaçak yapının da yıkılacağı açıklandı.


SEÇİM SÜRECİ
29 Mart yerel seçimleri sürecine girildiğinde ise AKP'liler de maden karşıtı açıklamalar yapmaya başladı. Hükümet temsilcileri, Bakanlarını Marmaris'e gönderdi. Marmaris'te herkesin refaha kavuşacağı, toplu konutlar, spor sahalarının yapılacağı, ilçe turizminin canlandırılacağı vaatlerinde bulunuldu. Köylerdeki yıkımlar, halktan gelen tepki üzerine ertelendi.

VE 29 MART
Hükümet, sadece Marmaris değil, var gücüyle seçimi kazanmak için uğraş verdiği ülkenin kıyı bölgelerinde hüsrana uğradı. Marmaris'te de, ne ilçe, ne belde, tek bir belediye kazanamadı. Halk, hükümet temsilcilerinin, kendi adayları belediye başkanı olmasa da verdiği sözleri tutup tutmayacağını merakla beklemeye başladı. İlçeye bağlı köylerdeki halkı da yeniden yıkım ve maden korkusu sardı.


SEÇİM SONRASI
Bakanların Marmaris'te verdikleri vaatlerin hiç biri henüz yerine gelmedi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın açıkladığı teşvik paketinden de uzay aracı yatırımı yapanlara teşvik çıktı, ancak, sahil bölgelerindeki turizmci, paket dışında bırakıldı. Turistik bölgelerdeki inşaat yasağına rağmen, Marmaris'in en turistik köyü Selimiye'deki tatilciler yıkım manzarasıyla karşılaştı. 'Marmaris'te maden' yeniden gündeme taşındı.

YETKİ TRANSFERİ
Turizmci, köylü yaşadığı şoku atlatmaya çalışırken Sabah gazetesinin 11 Haziran sayısının manşeti, bu kez tamamına yakınının yönetimi AKP'li olmayan yönetimlere sahip kıyılardaki belediyelere soğuk bir duş aldırdı. Habere göre, AKP Hükümeti, "imar ve ruhsatlandırma" işlemlerindeki yetkileri, seçim öncesi destek olacağını söylediği kıyı belediyelerin elinden alıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na vermeye hazırlanıyor. (Ender TÜRKKAN)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ