12 Aralık 2017 Salı

Umur ÖZLÜER / yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir paragrafa sığmayan bir yaşam

26 Eylül 2017 Salı 11:06


Yeşilçam emektarlarından Erdoğan Avcı dostumuz, geçen ay sonsuzluğa kanat açtı.
Avcı Yeşilçam’da Yönetmen – Kamera Yardımcısı, Prodüksiyon Amiri, Oyuncu, Senarist, olarak altmışın üzerinde filmde görev yaptı. Yeşilçam koşullarında bir filmde çalışmak, kar, soğuk, yağmur, çamur, gece, gündüz, bayram, seyran demeden, bazen aç bilaç bazen hiç kimseye nasip olmayacak şekilde ağırlanarak, ama sadece o projeye adanarak, ülkenin her yerinde ve her sosyal kesimin içinde bulunarak, olanaksızlıklara meydan okuyarak, her an mucizeler yaratarak çalışmak demektir. Yönetmen ekibinin işi sadece çekimlerle sınırlı olmayıp, çekim öncesi senaryo çalışması, çekim ve prodüksiyon planlaması, sanat ve kamera ekibi ile kostüm, dekor, ışık konularında mutabakat sağlanması, filme uygun müzik konusunda karar verilmesi, oyuncu seçimi, prodüktör ve işletmecilerin projeye destek verecek şekilde ikna edilmesi, çekimlerin ardından başlayan stüdyo işlemleri, filmlerin yıkanması, iş kopyası basımı, montaj, dublaj, senkron, müzik, kopyaların basımı derken o muhteşem an; filmin gala gecesi. 35 mm film göstericisinin kendine has sesi, beyaz perdeye hayalleri yansıtan ışık huzmesi ve seyircinin ıslıklara karışan alkışları, bir iki övgü dolu haber, bu akıl almaz özverili işe gönül verenlerin gönül sarhoşluğu ile yeni projelere adanmasının sebebidir. Başka işlere nazaran yıpranma payı çok yüksek olan bu riskli işte sosyal güvence bir zamanlar masaldı. Sendika ve sosyal hakların gelişmesi adına öncü filmler yapan Yeşilçam’da, mesai kavramı 24 saat olup, ek ücret ödenmezdi.
Bu koşullar altında, sadece ve sadece filmin başarısı adına iş yapan ekip çalışanları ise, işleri bittiğinde unutulur, işe yaramadıklarında hatırlanmazdı. Aç mısın, tok musun, hasta mısın diye soranları olmazdı. Bu gerçekleri gören Avcı en verimli olduğu bir zamanda film işlerini bıraktı ama Yeşilçam’ı bırakamadı, bizim sokakta muhteşem bir davetle Beyoğlu Birahanesini açtı. Fıçı fıçı biralar, gelsin dostlar derken, sermaye kediye yüklendi, Erdoğan Avcı Soluğu rahmetli Görüntü Yönetmeni ustamız olan Memduh Yükman’ın ve caz dünyasını ünlü kulüpçüsü Fuaye Adnan Halat’ın yaşadığı Marmaris’te, kendi tanımı ile Yeryüzü Cenneti’nde aldı. Burada edindiği dostları içinde Marmarisliler’in yanı sıra birçok İstanbul sevdalısı olup, İstanbul denen o efsane güzelin ihanetini tadarak kapağı buraya atan da vardı.
Avcı antika tutkusunu burada işe dönüştürdü, o dönem dekorasyon konusunda iş yapan firmamızın da bayiliğini alarak birçok yeniliğin Marmaris’e girmesini ve bizim 1987 yılında yerleşik düzenle Villa Ekip Shov Room şubemizi Marmaris’te açmamızı sağladı, kısacası bizi Marmaris’e o yerleştirdi.
Çeşme Meydanı’nda Güneş Pasajında bulunan Ege Güneş Antika Mağazası ile yıllarca turizme hizmet veren Erdoğan Avcı dünyanın birçok yerinden edindiği dostlarına yıllarca Marmaris kartpostalları göndererek Marmaris’le bağlarının devam etmesini sağladı. İçinde kızlarının adı olan, Başak ve Burçak ekili Asparan’daki araziyi Fikri Usta’dan aldığından itibaren, orada organik tarım yapmayı düşledi. Üçüncü kızına ise Güneş adını koydu. Yaşadığı müddetçe herkese, her konuda yardım elini uzattı, kimseye el açmadı. Marmaris’e gelen film ekiplerine yardımcı oldu. Marmaris’te sporun gelişmesi adına katkılarımızla, Türksan Sporu kurdu, sinemanın ünlüleri ile Marmarisli gençlerin maç yapmasını sağladı. Eğitim için düzenlenen Tavla Şampiyonaların Altın Zarlı adamı olarak ünlendi. Derken solunum yollarına havası daha iyi geldiği söylenen Edremit Altınoluk beldesine yerleşti, sinemadan emekli olan birçok dostunu da Altınoluk’a  yerleştirdi.
Avcı Altınoluk’a yerleşti ama aklı burada Marmaris’te kaldı. Bir ayağı daima Marmaris’te oldu.
Son Mekânım Datça Olsun projesini hayata geçiremeden vefat etti.
Kısa bir özet olarak aktardığım bu yaşam, onun ölümünün ardından birkaç internet gazetesinde yer alan bir paragraflık habere sığar mı?
Bu yıl Marmaris’te yerleşik düzenimizin 30. Yılı. Birçok dostumuz ve anarak yaşattığımız canlar ile birlikte kutlayacağız. Hoşça kalın, dostça kalın.
 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Muğla Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz.
RÖPORTAJ