15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir Numara Örgütü 6 Hücreden Yönetiyortam Unuttum Senı Derken
21 Eylül 2008 Pazar 13:01

Bir Numara Örgütü 6 Hücreden Yönetiyortam Unuttum Senı Derken

Ergenekon terör örgütünün, mahkemeye sunulan şemasını SABAH ele geçirdi. İşte o şema....

"Bir numara" deşifre edilemedi. "Gizli" ve "Sivil" yapılanmalar arası köprü ise Veli Küçük ve Muzaffer Tekin oldu..

Ergenekon Terör Örgütü'nün savcı tarafından hazırlanan şemasını SABAH ele geçirdi. Şemada örgütün bir numarası deşifre edilemedi. Ancak örgütün "Ergenekon Gizli Yapılanması" ve sivil kanadı oluşturan "Lobi" isimli 2 ayrı yapılanmadan oluştuğu ortaya çıkartıldı.
Biri deşifre edilebilen 6 gizli birimin yer aldığı örgütün, 5 suikast timi de tek tek deşifre edildi.

Gizli ve sivil yapılanmalar arasında ise "Köprü" olarak isimlendirilen Veli Küçük ile Muzaffer Tekin'in yaptığı belirlendi.
Soruşturma tamamlanıp eksikleri giderildikten sonra şema tekrar düzenlenecek. İşte, binlerce sayfa belgenin incelenmesi sonucu oluşturulan ve yargılamanın yapılacağı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan şemanın detayları:

BİNBAŞI EMEK DİREKT BİR NUMARA'YA BAĞLI
* Örgütün tepesinde kimliği deşifre edilemeyen "bir numara" bulunuyor.
Aynı sırada bir numaraya bağlı olarak çalışan Emekli Binbaşı Fikret Emek yer alıyor. Eskişehir'deki evinde 11 milo plastik paklayıcı çıkan Emek şemada "kontrol daire başkanı" olarak geçiyor.
Emek'in liderle "aynı" sırada yer alması konumunun "çok özel" olduğunu ortaya koyuyor. Bir numaraya ise iki ayrı yapılanma bağlı: "Ergenekon Gizli Yapılanması" ve sivil yapılanma olan "LOBİ".

 

YÖNETİCİLER ARASINDA KİM VAR?
* Gizli yapılanma 6 ana hücreden oluşuyor. Bu hücrelerden ise sadece Teori Tasarım ve Planlama Dairesi Başkanlığı'nın hiyerarşik yapısı ortaya çıkartılabildi.

* Örgütün üst düzey yönetici kadrosunda İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Sevgi Erenerol ve M. Fikri Karadağ bulunuyor. Sivil kanatta yer alan "Teori Tasarım ve Planlama Dairesi Başkanlığı"nın başkanlığını İlhan Selçuk yardımcılığını ise Doğu Perinçek ve Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu yürüttü.

* LOBİ (sivil) yapılanmasının yönetici kadrosunda ise M. Zekeriya Öztürk, Kemal Kerinçsiz, İsmail Yıldız ve Erkut Ersoy bulunuyor. Örgütün üst düzey yönetim kadrosunda da olan 4 isim aynı zamanda örgüt içi departmanlar ve yapılanmalardan da sorumlu.

5 SUİKAST TİMİ ORTAYA ÇIKTI
* Örgütün şemasında ayrıca 5 hücre oluşumu ile 5 suikast timi de yer aldı. İstihbarat ve suikast timleri Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'e bağlı çalıştı. Bunlardan dördüncü hücre yapılanmasının sorumlusu tespit edilemedi. Danıştay Saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombası atılması eylemini gerçekleştirdiği iddia edilen suikast timi ise beşince hücre yapılanmabı dahilinde yer aldı.

* Ergenekon Terör Örgütü'nün gizli yapılanması ile sivil yapılanması LOBİ arasındaki ilişkiyi 'Köprü' olarak nitelendirilen kuryeler sağladı. Bu köprü görevini de Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin yaptı.

Beş hücre hâlâ deşifre edilemedi
Gizli yapılanma içindeki 6 ana hücreden sadece Teori Tasarım ve Planlama Dairesi Başkanlığı'nın hiyerarşik yapısı ortaya çıkartılabildi. İstihbarat Dairesi Komutanlığı, İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Komutanlığı, Operasyon Dairesi Komutanlığı, Finansman Dairesi Başkanlığı (Sivil) ve Örgütiçi Araştırma Dairesi Komutanlığı'nın yönetimi ise şifre edilemedi. Örgütü propaganda faaliyetlerini ise 12 yayın kuruluşu ve 10 STK ile yapıyor.

KİM HANGİ GÖREVDE?
Gizli ve sivil yapılanma arasında koordinasyonu sağlayan "köprü personel":
Veli Küçük ve Muzaffer Tekin.
LOBİ yöneticileri: M. Zekeriya Öztürk, Kemal Kerinçsiz, İsmail Yıldız ve Erkut Ersoy.
Sivil Toplum Örgütleri Sorumlusu: Sevgi Erenerol. Yardımcısı Kemal Kerinçsiz.
Teori Senaryo, Kara Propaganda ve Dezenformasyon Departmanı Sorumlusu: Doğu Perinçek.
Mafya Yapılanması Sorumlusu: Veli Küçük.
Muzaffer Tekin yardımcısı.
İrtibat kurulan yeraltı dünyası isimleri: Ali Yasak, Sami Hoştan, Semih Tufan Gülaltay ve Sedat Peker.
Terör Örgütleri Sorumlusu: Veli Küçük ve Doğu Perinçek.
Üniversite yapılanması: Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Emin Gürses, Habib Ümit Sayın
Araştırma ve Bilgi Toplama Departmanı Sorumlusu: Mehmet Zekeriya Öztürk.
Hukuk departmanı sorumlusu: Kemal Kerinçsiz, Fuat Turgut ve Nusret Senem.

Milliyetçiler yerine artık İslamcılar
Ergenekon örgütü son dönemde 'taktik değişikliğine' gitti ve 'vatanperver ve milliyetçiler' yerine İslami cemaat ve örgütlere yöneldi. Bu örgütler ile cemaatlere sızan Ergenekon, 'Din elden gidiyor' söylemleriyle kendisine tetikçi ve bombacı buldu. Nitekim ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na düzenlenen saldırının başındaki Erkan Kargın'ın, "ABD İslam'ı yok edecek" söylemiyle eyleme ikna edildiği belirlendi.

Medya yapılanmasında hiyerarşik bir düzen yok
Örgütte medya yapılanması içinde hiyerarşik bir yapı bulunmuyor ve burada faaliyet gösteren şüphelilerin bir kısmı örgütün yönetici kadrosunda görev alan şüpheliler... Diğer şüpheliler ve yayın organları ise mutlak surette örgütün yönetici kadrosunda bulunan şüphelilerle irtibatlı olarak çalışıyor. Örgüt seması içinde bazı şüphelilerin isimleri birden fazla yerde bulunması, bu şüphelilerin örgütte birden fazla yerde görev aldığını gösteriyor.
Emekli paşalar Hurşit Tolon ve Şener Eruygur ise haklarındaki soruşturma tamamlanmadığından şemada yer almıyor.

SABAH

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ