19 Şubat 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİR BODRUM YALANI
04 Kasım 2019 Pazartesi 14:14

BİR BODRUM YALANI

Devletin, yanan ormanlık alanları nasıl tekrar ağaçlandırdığını Marmaris örneğiyle belgelenmişti. 2008’de Armutalan Mahallesi’nde çıkan yangında 5 hektarlık orman kül oldu.

Ülke ve dünya tarihinin en büyük, en geniş kapsamlı ağaçlandırma kampanyası kapsamında, 11 Kasım'da saat 11.11'de, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu yüzbinlerce doğa sevdalısı 11 milyon fidanı toprakla buluşturulacak.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmenin de hedeflendiği kampanya için binlerce kişiden oluşan ormancı ordusu, 81 ilde 2 bin 23 farklı alanda çalışmalarını sürdürüyor..

5 YILDIZLI HAZIRLIK

Çalışmalar, kampanyada öncelik verilen yanan ormanlık alanlarda yoğunlaştı. Muğla’da, kül olduktan sonra ‘İmara açılacak, satılacak, 5 yıldızlı otel yapılacak’ dedikoduları çıkarılan denize nazır cennet köşelerde temizlik yapıldı, yeniden yeşermesi amaçlanan toprak fidan ekimine hazırlandı.

Konu hakkında bilgi veren Muğla Orman Bölge Müdür Yasin Yaprak’ın açıklamaları, hemen her orman yangının dan sonra yapılan algı operasyonlarının ve kara propagandaların gerçeği yansıtmadığını bir kez daha ortaya koydu. Yaprak, yanan alanların yeniden ağaçlandırıldığını, bunun aksinin zaten Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

BİR BODRUM YALANI

Yaprak bir soru üzerine, kara propagandacıların tek örnek gösterebildiği Bodrum Pina Yarım Adası’ndaki yapılaşmayla ilgili ise şöyle konuştu:

“Bu alan, 1987 yılında turizm alanı olarak ilan edilmiş. 1991 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığına izin verilmiş bir alan. Bakanlıkça da birkaç firmaya otel izini verilmiş. Bu izinler verildikten sonra 2007 yılında burada bir yangın meydana geliyor. Yandıktan sonra izin verme gibi bir algı var bu böyle değil. Ayrıca o büyük yangın oteller bölgesinde değil. Farklı bölgeden o taraf doğru ilerleme kaydetmiş. Türkiye konuşulan tek örnek budur, bu örneğinde gerçeği budur.”

MARMARİS GERÇEĞİ

Devletin, yanan ormanlık alanları nasıl tekrar ağaçlandırdığını Marmaris örneğiyle belgelenmişti. 2008’de Armutalan Mahallesi’nde çıkan yangında 5 hektarlık orman kül oldu.

Neredeyse şehrin göbeğinde, konaklama tesislerinin dibindeki ormanlık alan, tüm dedikoduların aksine Orman Genel Müdürlüğü tarafından yeniden yeşillendirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ