24 Ağustos 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Binalar 7,3’e dayanıklı olmalı
24 Haziran 2009 Çarşamba 11:07

Binalar 7,3’e dayanıklı olmalı

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Ahmet Ercan, Marmaris'te yapılacak yapıların 7,3'lük depreme dayanacak şekilde inşa edilmesi gerektiğini söyledi.Kamuoyunda 'deprem profesörü' olarak tanınan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Ahmet Ercan, Marmaris'te yapılacak yapıların 7,3'lük depreme dayanacak şekilde inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Ahmet Ercan, var olan yapıların da bu koşulları sağlayıp sağlamadığının araştırması gerektiğinin altını çizdi.


MARMARİS'İ DEĞERLENDİRDİ
Prof. Ahmet Ercan, 19 Haziran 2009 tarihinde saat 17 05'de, Rodos'un 75 km güney-batısın açıklarında 40 km derinde meydana gelen 5,9'luk depremi değerlendirdi. Ahmet Ercan, internet sitesinde de yayımladığı değerlendirmesinde söz konusu depremin hissedildiği Marmaris'e de yer verdi.

BİNALAR 7,3'e DAYANMALI
Marmaris'in, Fethiye, Köyceğiz, Kaş, Göcek ve Bodrum'un. Ege'nin en etkin deprem kuşağında olduğunu kaydeden Prof. Ercan, “Bu bölge yapılacak yapıların 7,3 lük depreme dayanak ölçüde yapılması gerekir. Var olan yapıların da bu koşulları sağlayıp sağlamadığının araştırmalıdır” dedi.

BÜYÜK HASARA YOL AÇAR
7 şiddetindeki bir sarsıntının bölgenin yanı sıra ülke ekonomisinde büyük bir hasara neden olacağını savunan Ercan: “Bu bölgedeki yapılara çeki düzen vermelidir. Bu yörede deprem beklentisinin 5-6 gibi küçük gösterilmesi, 7'lik bir deprem altında büyük bir kıyıma, ayrıca Türkiye ekonomisinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir“

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ