11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beyaz hoca göğüsleri açtırdı
05 Eylül 2008 Cuma 10:41

Beyaz hoca göğüsleri açtırdı

Zekeriya Beyaz iş başında. Bir iftar sofrasına katılan hocanın imzaladığı kitabındaki resim şaşırttı.

Zeytinburnu'ndaki bir iftar yemeğine katılan Zekeriya Beyaz, "İslam ve Giyim Kuşam" kitabını imzaladı. Kitaptaki gögüsleri çıplak kadın fotoğrafı tepkilere yolaçtı. Hoca ise, bu fotoğrafı basmak için 30 yıl bekledim diyor.

GÖGÜSLER AÇIK
Beyaz'ın kitabında yer alan 'Cariye hanımların toplum içindeki kıyafetleri' isimli bölümde yer alan resim tepkilere neden oldu. Göğüsleri açıktaki çıplak kadın figürü iftara katılanlar tarafından yadırgandı.

BU RESMİ BASMAK İÇİN TAM 30 YIL BEKLEDİM

'İslam ve Giyim Kuşam' Zekeriya Beyaz'ın en tartışmalı kitabı. 1999 yılında piyasaya sürülen kitap, Beyaz'ın Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi.

Zekeriya Hoca, kendi deyimiyle 'sosyolojik açıdan' ele aldığı kitabında, özellikle yer verdiği kara kalem göğsü çıplak kadın resmini yayınlamak için 30 yıl beklediğini söylerken, bu resimle “Cariye kadınların göğüs altından diz kapağına kadar örtünmesinin dinen gerekli olduğu” tezini savunuyor. Pek çok çevre ise Beyaz'ın bu görüşünü şiddetle eleştiriyor.

EROTİK YAYIN GİBİ
Prof. Dr. Hüseyin Hatemi: "Kitabı iyi bulmadım. Bir kere bu kitapta bazı resimler var. Son derece garip. Ben bunları cariyenin örtünmesi bu kadardır diye yanlış rivayetler olarak ele alıyorum. İslamın özünü ilgilendirmeyen, sivri akıllıların zamanında söylenmişti ama şimdi hiçbir mezhepte zaten bu şekilde namaz kılınabilir diye birşey yok. Ama bir de resmini yaparak, sanki erotik bir yayınmış gibi göğüsleri çıplak, önünde peştemal gibi bir şey olan genç bir kız resmi, böyle dini bir kitapta yakışık alacak şeyler değil. "

Kitaptan...
• Biz başörtüsüne değil, başörtüsünün devlete ve düzene karşı mücadele aracı yapılmasına karşıyız.
• İslamiyete göre yani Nisa suresine göre devlete itaat Allah'a itaattir. Devlete başkaldırmak ise Allah'a da başkaldırmaktır.
• Başörtüsü ve tesettür manası çıkarabilmek için ayetlerin anlamını değiştiriyorlar, günah işliyorlar.
• Başörtülü de namuslu, başı açık da namuslu ve şereflidir.
• Başörtüsünü RP siyasallaştırmıştır.
• Türkiye'yi İran'laştırmak isteyen Merve'lere fırsat verilmemeli, verilmeyecektir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ