07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bebekte İnatçı Ağlama Niye?
28 Şubat 2014 Cuma 22:12

Bebekte İnatçı Ağlama Niye?

Acıbadem Kadıköy ve Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Enver Mahir Gülcan; özellikle yeni doğan bebeklerde annelerin kâbusu haline gelen “İnatçı ağlamanın sebebi Kolik’tir.

Birbirini izleyen 3 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 3 saatten fazla süren ağlama olarak devam eder”. Açıklamasında bulundu.

Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Enver Mahir Gülcan; “Bazı bebekler çok kısa, bazısı uzun süre ağlayabilirler. Bebekten bebeğe değişen ağlama biçimlerine göre; bazıları hafif, bazıları ise kuvvetle ağlarlar. Teskin edilmeleri ise, yine bebeğin karakterine göre değişik biçimlerde olur. Bebeklerin büyük çoğunluğundaki ağlama 2. hafta civarında başlar, 6. ile 8. haftalarda en üst seviyeye çıkar. Tüm bu sebepsiz yere gaz sancısından, yani Kolik sebepli ağlamalar 3. veya 4. aylarda azalır” dedi.

İnatçı ağlamanın bir hastalığa bağlı olan veya olmayan nedenlerine bulunduğunu belirten Dr. Enver Mahir Gülcan, hastalığa bağlı nedenlerden bazılarını şöyle sıraladı: Sindirim sistemi dışı nedenlerden kaynaklı idrar yolu enfeksiyonu, fıtık, inek sütü alerjisi, gastroözefageal reflü, laktoz intoleransı gibi rahatsılıklardan kaynaklanabileceğini belirtti.

 Ayrıca Kolik’in yol açtığı inatçı ağlamanın, hastalığa bağlı olmayan nedenlerine bakıldığında; yorgunluk, açlık ,sinir sisteminin olgunlaşmasında gecikmeye bağlı sakinleşmede yetersizlik gibi nedenlere bağlı olabileceğinin de altını çizdi.

Dr. Enver Mahir Gülcan; bu nedenlerin detaylı açıklamalarını Kids&Gourmet e-dergi Mart Özel sayısında ki “İnatçı Ağlama Niye?” başlıklı yazısında anlattı. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın yazısının devamı  www.kidsgourmet.com.tr  adresinden,  Mart sayısı dergi kapağına tıklanarak, ücretsiz olarak okunabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ