11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayraktepede destan yazmışlar
06 Ekim 2008 Pazartesi 09:58

Bayraktepe'de destan yazmışlar

Şehit sayıası neden fazla oldu? Hainler neden gündüz gözüyle saldırdı. Aktütün saldırının perde arkası aralandı.

Aktütün baskınının perde arkası, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın bir saat 45 dakika süren basın brifingi ile aydınlandı.

Teröristlere karşı 2 F-16 uçağı ve 4 helikopter ile hava saldırısı yapıldığını belirten Iğsız, teröristlerin akşam saatlerinde planladıkları saldırıyı, alınan önlemler nedeniyle öğle saatlerinde yapmak zorunda kaldıklarını anlattı.

KOMUTANLAR MEVZİYİ TERKETMEDİ

Iğsız, çatışma sırasında Bayraktepe'de lider konumundaki 6 personelden birinin şehit olduğunu, 4'ünün yaralandığını belirterek, takviye gücün bu noktaya gelmesiyle komuta sorununun çözüldüğünü söyledi. Iğsız, “Havan toplarının ateşiyle bu mevzilerde yıkılmalar olmuştur ve 13 askerimiz havan şarapneliyle burada hayatını kaybetmiştir” dedi.

Saldırı krokiyle adım adım anlatıldı

 

1- Saldırı öncesinde Aktütün jandarma sınır karakolunda, bir tank, 5 adet top ve 3 adet havan bulunuyordu. Karakolun emniyetini sağlayan Bayraktepe'de, bir jandarma bölüğünün yanısıra bir de komando bölüğü yer alıyordu. Karakola 300 metre uzaklıktaki Berçartepe'de de bir komando bölüğü emniyeti sağlıyordu.

ÖĞLEN SAATLERDİNDE FARKEDİLDİLER

2- Cuma sabahı saldırı kuşkusu nedeniyle Bayraktepe'ye bir jandarma özel harekat bölüğü takviye olarak gönderildi. Teröristlerin, Kuzey Irak'taki meşelik bölgesine bir doçka ve bir havan yerleştirdikleri anlaşıldı. Berçartepe'nin arkasına düşen yüksek tepelere de teröristlerin iki makineli ve bir doçka yerleştirdikleri ortaya çıktı. Teröristler, bu beş noktadaki ağır silahlarla karşı ve yandan Bayraktepe'yi ateş altına aldı. Saldırı ise Otyeritepesi bölgesinden başlatıldı. Teröristler, Bayraktepe'yi etkisiz hale getirip ağır ateş desteği altında karakolu ele geçirmeyi amaçladı.

3- Ancak, yapılan tespit nedeniyle çatışmanın öğle saatlerinde başlaması teröristlerin planını bozdu. Çatışma sırasında bölgeye gönderilen bir komando bölüğü ile bir jandarma özel harekat timi teröristler ile çatışmaya girerek karakola giden yolu tıkadı. Aynı anda iki jet ile 4 taarruz helikopteri de, teröristlerin bulunduğu bölgelere taarruz etti. Teröristlerin çatışmadan sonra sınır ötesinde karadan takibi yapılmadı. Saldırının niteliği ve kullanılar ağır silahlar, teröristlerin uzun süre saldırı için hazırlık yaptıklarını ortaya koydu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ