31 Mayıs 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baydemir PKKya gerilla dedi
31 Ağustos 2008 Pazar 22:16

Baydemir PKK'ya gerilla dedi

Barış mitingi PKK gösterisine döndü. Osman Baydemir konuşmasında, PKK'lı teröristleri "gerilla" diye gösterdi.

Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi'nin, "Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' dedi.
Türkiye Barış Meclisi Diyarbakır Girişimi'nin, "Türkiye barış için buluşuyor, Kürt sorununa demokratik çözüm" sloganı ile Diyarbakır'da gerçekleştirdiği miting sırasında küçük bir grup terör örgütü PKK flamaları ile teröristbaşı Abdullah Öcalan fotoğrafları açtı. Çatışmada şehit olan bir asker ile yine çatışmada öldürülen 1 PKK'lının anneleri el ele sahneye çıktığı mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, PKK'lılara 'gerilla' diyerek, "Barış ısrarı için el ele veren gerilla ve asker analarının önünde saygı ile eğiliyorum"dedi.

BELEDİYE EKİPLERİ TAŞLARI TOPLADI

Mitinge DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata, Sevahir Bayındır, Gültan Kışanak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li belediye başkanları Prof.Dr.Cengiz Güleç'in yanısıra Diyarbakır ve çevre illerden gelen yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Miting öncesinde belediye ekipleri orta refüjlerde bulunan taşları ve kaya parçalarını olası bir olayda kullanılmaması için toplaması dikkat çekti.

MİTİNG ALANINA TÜRKÇE-KÜRTÇE AFİŞLER

Miting alanına, üzerinde Türkçe-Kürtçe, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Barışa bir şans tanınsın", "Kürt'e barış, Türk'e barıştır" ve "Yargı silah değil, adalet dağıtır" yazılı dövizler asılırken, zaman zaman terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. Tertip komitesi, mitingde atılan sloganların belirlenidiğini ve bunun dışında slogan atılmaması yönünde uyarılarda bulundu.

Miting sırasında sayıları yaklaşık 10 kişi olan küçük bir grup terör örgütü PKK'nın flamaları ile teröristbaşı Öcalan'ın fotoğraflarını açarak alanda gezdirdi. Mitinge oğlu bir çatışmada şehit olan Emine Yavuz ve yine PKK'lı oğlu çatışmada öldürülen Habibe Altan el ele sahneye çıkarak, katılanları selamladılar. PKK'lının annesi Habibe Altan, kanlarının son damlasına kadar barış diyeceklerini ifade ederek, "Kimse evladını ölüme gönderemez. Artık çare bulunsun ve akan kan durdurulsun"dedi. Asker annesi olan ve duygulandığı gözlenen Emine Yavuz, ne askerlerin ne de PKK'lıların annelerinin ağlamasını istemediğini belirterek, "Allah için artık barış sağlansın diyorum" dedi. DTP lideri Ahmet Türk ve diğer katılımcılar bu arada barış güvercinlerini uçurdular.

BAYDEMİR, TERÖRİSTLERE "GERİLLA" DEDİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmada, PKK'lılara 'gerilla' dedi. Baydemir, "Gerilla ve asker annesi el ele verdi. Yürüklerimiz yandı, başka yürekler yanmasın diyorlar. Ben onların önünde saygı ile eğiliyorum"dedi. Ankara, Washington ve Bürüksel'in bu halkın sesini duyması gerektiğini söyleyen Baydemir, "Biz savaş istemiyoruz. Kürt halkı bin yıldır kimsenin dilini yasaklamadı, kimsenin köyünü yakmadı. Biz dilimizi, kimliğimizi ve çocuklarımızın geleceğini istiyoruz. Yolunuz barış ve kardeşlik yolu olsun"dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ