14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batan tekne sayısı 30a yükseldi
24 Ocak 2009 Cumartesi 11:22

Batan tekne sayısı 30'a yükseldi

Bodrum'da geceyarısı başlayan lodosta batan tekne sayısı otuza yükseldi. Teknesi parçalanan üç balıkçı ölümden döndü.

Bodrum ve Milas'ta hayatı olumsuz etkilemeyi sürdüren lodosun etkisini giderek arttıracağı belirtilirken öğle saatlerinde etkisini arttıran lodosta Kumbahçe Mahallesi'ndeki otuza yakın işyeri ile yirmiye yakın ev dev dalgaların etkisi ile sular altında kaldı. Restoran, otel ve motel işletmecileri denizin içerisinden masa ve sandalye benzeri eşyalarını toplamak zorunda kaldı.
Bodrum'un Yalı Beldesi'ndeki Kargıcak koyunda ki iskeleye bağlı sekiz balıkçı kayığı sabaha karşı etkisini arttıran şiddetli lodosta sulara gömüldü balıkçı kayığında uyuyan üç balıkçı parçalanan tekneden suya düştü, ölümden döndü. Kargıcak koyunda balıkçı iskelesine bağlı olan Kargöl isimli balıkçı kayığında gece uyuyan tekneni sahibi Şevket karagöl (62) akrabası Mehmet Sakallıoğlu (39) ve eşi Turcen Sakallıoğlu (32) teknenin 6 meterye ulaşan dalgalar ile iskeleye çarparak batması sonucu suya düştü, güçlükle kıyıya çıkan balıkçılara karada konaklayan balıkçılar yardım etti. Şevket Karagöl iki hafta önce aldığı 12 milyarlık sekiz metre uzunluğundaki balıkçı kayığının sulara gömüldüğünü belirterek “Gece uyurken bir hava patladı, lodos çıktı, tekneyi başka bir koya götürüp veya tekneden çıkmaya vakit dahi bulamadan parçalanan teknenin içinden kendimizi sularda bulduk. Hayatımızı kurtardığımıza sevinebiliyorum” dedi.
Yalı Belediye Başkanı İsmail Altındağ ile Yalı MHP Belde Başkanı Mustafa Kayıhan köylüleri ve iş makinalarını Kargıcak koyuna göndererek 9 balıkçı kayığını karaya çekip kurtardı. Altındağ yaptığı açıklamada yaklaşık on yıldır Kargıcak koyuna küçük balıkçı barınağı yapılmasını istediklerini ve ilgili kurumlara müracaat ettiklerini belirterek “Bodrum'dan Ören' e kadar hiçbir yerde balıkçı barınağı veya liman yok. Tekneler ya karaya çekilecek ya da böyle parçalanarak batmaya mahkum olacak. Sit alanı olması ve imar planlarının yapılmaması nedeniyle belediye olarak bizde liman veya barınak yapamıyoruz. Şiddetli lodos bölgede balıkçıların kabusu haline geldi” dedi.
Milas'a bağlı Ören beldesinde de 9'u balıkçı kayığı olmak üzere 15 teknenin batarak ve parçalanarak sulara gömüldüğü Ören belediye Başkanı Kazım Turan öncülüğünde tekneleri kurtarma çalışmalarının başladığı belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ