11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakandan yardım bekliyorlar
26 Eylül 2008 Cuma 16:19

Başbakan'dan yardım bekliyorlar

Marmaris'de, 2007 yılında çıkan orman yangınında 300 bin YTL değerinde mal ve eşyaları zarar gören Deveci Ailesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi.

Bilindiği gibi; 2006 yılının Ramazan Bayramı tatilini Marmaris Bördübet mevkiindeki Golden Key Otel'de geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğu alanda 2007 yılı içerisinde yangın çıktı. Golden Key Otel ile arasında 100 metre bulunan bir barakada başlayan yangında 72 hektar ormanlık alan yanarak kül olmuştu. Yangının çıkış noktasının hemen yanında bulunan Hasan Deveci'ye ait arazideki arı kovanları, büyük ve küçükbaş hayvanlar da yangında telef olmuştu.


Çıkan orman yangınından sonra yetkililerin kendilerine verdikleri yardım sözünü tutmadığını anlatan Hasan Deveci, şöyle konuştu: "Başbakanımız 2006 Ekim ayında burada tatil yaptı. 2007'de burası yandı. Yangını bir Alman vatandaşı çıkardı. Yangından sonra iki gün hapis yattı ve ardından Almanya'ya çekip gitti. Yangında ayakkabımızdan şapkamıza kadar ne varsa yandı. Her şeyimizi kaybettik. Milletvekilleri ve vali yardım sözü verdi ama verilen sözler tutulmadı. Sayın başbakanımızın tatil yaptığı yerdeki insanları unutmamasını istiyorum ve kendisinden hasarımızın bir bölümünün karşılanmasını istiyorum."


Yangın sonrasında kendilerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 17 bin 500 YTL yardım yapıldığını belirten Hasan Deveci, sözlerine şöyle devam etti: "Çıkan orman yangınında evim, 3 ahırım ve 350 boş arı kovanım yandı. 3 ineğim, 60 keçim, 350 kovan arım telef oldu. Tarladaki buğdaylar yandı. Yangında eşim ve iki çocuğumla canımızı zor kurtarabildik. Milletvekilleri, Vali ve Kaymakam gazetecilerle buraya gelerek bize yardım sözü verdi. Yaklaşık 300 bin YTL zarara uğradık. Sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 17 bin 500 YTL verdi. Üç arkadaşımın da yardımlarıyla iki oda yeni bir ev yaptım. Bir yıldır komşularımızın yardımları ile yaşıyoruz."


Yangından önce hayvancılık ve arıcılıkla geçindiklerini ifade eden Hasan Deveci'nin eşi Raziye Deveci de, yangının hayatta sahip oldukları her şeyi yok ettiğini söyledi. Yangında sadece canlarını kurtardıklarını anlatan Raziye Deveci, şöyle konuştu: "Hiçbir sosyal güvencemiz yok. Tarlada yetiştirmeye çalıştığımız sebzelerle karnımızı doyuruyoruz. Arılarımız yanmadan önce elde ettiğimiz bir miktar balı yol kenarlarında satarak geçimimizi sağlamaya çalışıyorduk. Vali ve milletvekili söz verdi ancak sözlerini tutmadılar. Başbakanımız burada tatil yaptı. Bari o bize sahip çıksın."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ