14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Askerlerin Gözdesi
15 Mayıs 2009 Cuma 17:19

Askerlerin Gözdesi

Sahibi ve kaptanı olduğu guletinde, aralarında Genel Kurmay başkanları ve ordu komutanlarının da bulunduğu çok sayıda tanınmış ismin tatil yaptığı Nazan Çorta, Türkiye'nin ve dünyanın tek kadın gulet kaptanı olduğunu söyledi.

Marmaris'teki Yat Fuarı sırasında gazetemizin sorularını yanıtlayan Nazan Çotra, çocukluk hayaline kavuşup kaptan olmak için Yüksek Denizcilik Okulu ve Deniz Harp Okulu'na girmeyi denedi. Ancak her iki eğitim kurumu da o dönem kız öğrenci kabul etmeyince avukat olmaya karar verdi, oldu da. Çocukluk hayali hiç dinmeyen Nazan Çorta, 1977'de otomobil ehliyeti yokken kaptanlık ehliyeti aldı. Bu da içindeki dümen de olma arzusunu dindirmeyince 1997'de yazıhanesine kilit vurdu, işini bıraktı. Ailesinin de katkılarıyla inşa ettirdiği “Nazan Deniz” isimli 22 metrelik çift direkli guletini, 1998'de Bodrum'da denize indirip, meraklılarına mavi yolculuk yaptırmaya başladı.

Kaptan Çotra, lüks guletinde aralarında eski Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın da bulunduğu çok sayıda kişiye, Güney Ege'nin cennet koylarında mavi yolculuk zevki yaşattı. Yaşar Büyükanıt'ın yanı sıra ismini vermek istemediği başka Genel Kurmay başkanları, ordu komutanları ile popüler isimlerin 'Nazan Deniz'de tatil yaptığını belirten kaptan Çotra, “Türkiye'nin tek kadın gulet kaptanı benim. Dünyada gemi kaptanı kadınlar olduğunu duydum. Ancak, gulet kaptanı kadına ne rastladım, ne de duydum. Sanırım dünyanın da tek gulet kaptanı benim” diye konuştu.

Temmuz 2007'de, Yaşar Büyük Anıt'ın, teknesinde tatil yaparken basın mensupları tarafından görüntülenmesiyle gündeme gelen Çotra, mesleğinin ilk yıllarında kendisiyle alay edenler olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İlk yıllar, kadın olduğum için bu işi yapamayacağım, devam ettiremeyeceğim düşünülüyordu. Sadece Gökova ve civarına seyahat ettiğimiz için bana 'havuz kaptanı' diyorlardı. Bu işimi Ama zamanla işimin ehli olduğum anlaşıldı. Başta askerler olmak üzere herkesimin güvenini ve takdirini kazandım. Fahir Sahil Güvenlikçi de oldum. Sahil Güvenlik Kuvvetleri tarafından defalarca plaketle ödüllendirildim.”

'Nazan Deniz'in yerine yeni yaptırdığı, 6 kamarası bulunan 31 metrelik 'Princess Nazan Deniz' isimli guletinde, müşterilerine, günlüğü ortalama 3 bin Euro'ya (yaklaşık 6 bin 500 TL) mavi yolculuk imkanı sunan Çorta, “Elim ayağım tuttukça bu işi yapmaya devam edeceğim” dedi.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ