07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Askeri susturan buluş
22 Aralık 2008 Pazartesi 14:40

Askeri susturan buluş

Aselsan, Operasyonların Güvenliğini Sağlamak İçin Askerin Kendi Arasında Sessiz Konuşmasını Sağlayacak Telsizi Üretti.

ASELSAN, operasyonların güvenliğini sağlamak için askerin kendi arasında sessiz konuşmasını sağlayacak telsizi üretti. Özel kuvvetlere verilen ve Azerbaycan ordusunda da özel kuvvetlerin kullanımına açılan telsiz yakın gelecekte Güneydoğu'daki operasyonlarda da hizmete girecek.
Operasyonlara yeni güvenlik
ASELSAN tarafından üretilen manga telsizi askerin kendi arasında çok sessiz bir şekilde haberleşmesini sağlıyor. Askerin gırtlağına takılan alıcı sesle değil ama ses tellerinden gelen titreşimlerle çalışıyor. Bu sayede asker fısıltı seviyesinde bile ses çıkarmazken sesini hattaki diğer askere telsizle duyurabiliyor. Telsizin kulakları da gelen sesi dışarıya sızdırmayacak şekilde tasarlandı. Bu sayede çok gizli operasyonlarda kesin sessizlik için sadece göz teması ile haberleşmek zorunda kalınmasının önüne geçilmiş oldu.
Eller telsizde değil tetikte
Telsizi kullanan asker konuşmak için elini tetikten çekmek zorunda kalmayacak. Özel olarak tasaralanan konuşma düğmesi sayesinde hedefine nişan alan ya da çevre güvenliğini sağlayan askerin parmağı tetikte kalacak. Bu durumda hem nişan alma süreci tekrarlanmayacak hem de herhangi bir acil durumda tetiği çekerken zaman kaybı yaşanmayacak. Milisaniyelerle ölçülen bu kazanç askerin hayatını kurtaracak. Baskınlarda büyük yararı görülen sistemin askerde de uygulanması 23 Aralık 2008 tarihinde Ankara'da düzenlenecek "Geleceğin Mehmetçiği Şekilleniyor-Tek er modernizyonu" sempozyumunda gündeme gelecek.

YORUMLAR
BU NOKTALAR GEÇ GELİNMİŞ YERLER
HER TÜRK ASKER DOĞAR
ARKADAŞLAR BU ÜLKE BU EZAN H.Z KURAN SANCAK BAYRAK NASIL BIZIMSE BU DEGERLER ÜZERINDEN ÖDUN VERMEYECEMIZE GORE BU DEGERLERİ BEKLEYEN ASKERİMİZE DAHA NASIL HIZMET EDERIZ DIYE DUSUNMEYEN DOKTORU MUHENDISI BUROKRATI BAKANI BAŞBAKANI AMELELİK YAPAN TARLADA TOPRAK KAZAN VSVS NOKTALARDA YÖNETİM VEYA EKİP İÇERİSİNDE BULUNAN SEKILLERDE OTURAN BIRSEY YAPMAYAN BIZDEN DEILDIR BENCE VATAN HAİNİDİR BENIM ASKERIM TEKNOLOJİNİN EN IYISNE LAYIK BAŞBAKANIMIZ ASELSANIN ÖNÜNÜ ACSIN NELER OLUR??HerTÜRKaskerDOĞAR.
02 Mayıs 2009 Cumartesi 15:11
78.181.120.61
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ