15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Apoyla görüşen 4 yıldızlı general
11 Ekim 2008 Cumartesi 22:55

Apo'yla görüşen 4 yıldızlı general

Öcalan kendisiyle görüşen generali "esmer, 4 yıldızlı" diye tarif etmişti. Peki o general kim olabilir?

Öcalan'ın avukatlarına, “Benim sorguma katılan paşa cezaevinde yatıyor” demesi dikkatleri Ergenekon'un tutuklu paşalarına çevirdi. Ancak kimse görüşmeyi üstlenmiyor?


ÖCALAN'LA GÖRÜŞEN 4 YILDIZLI GENERAL
Öcalan, 29 Temmuz 1999'da avukatlarıyla yaptığı bir görüşmede, avukatlarının “Çevik Bir'in adaya geldiğini, kendisi ile görüşüp görüşmediğini” sormaları üzerine şu yanıtı vermişti: “Gelen kişi esmer, dört yıldızlı bir şahıstı. Ben Çevik Bir'i iyi tanıyorum, o değildi. O beyaz tenli bir şahıstır. Ben havalandırmadaydım. Kapıyı açtı, inmedi. Kapının kenarında durdu. Gayri ihtiyari kendisine, 'Barış için hazırım'dedim. O da bana, 'O zaman dağdakileri indirmelisin, sen bunu yaparsın, ancak dağdakileri sen indirebilirsin'dedi. Hiç bir şart ileri sürmeden silahları bırakmam gerektiğini söyledi. Silahlar elde olunca diyalog olmaz. Bu devletin klasik bir yaklaşımıdır. Böylesi kritik bir süreçte, günlerde gelmesi ne anlama gelir. Tam da Öcalan adım atmıyor dedikleri bir dönemde.”

Peki Öcalan'la kim görüştü?

ESKİ GENELKURMAY 2. BAŞKANI ÇEVİK BİR REDDETMİŞTİ

Bir süre önce eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'in İmralı'ya giderek Öcalan'la görüştüğü iddia edildi ancak Çevik Bir bu iddiayı kesin bir dille yalanladı.

BENİ SORGULAYAN PAŞA CEZAEVİNDE YATIYOR

Ancak bu tartışma sürerken Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı görüşmede söylediği “Hem Atilla Uğur hem Emre Taner bana şöyle dediler: 'Biz bu sorunu KDP, YNK ve Amerika ile değil sizinle çözelim.'Bana konuşmaları olumlu geldi. Ama onların durumu şimdi ortada. Benim sorguma katılan paşa cezaevinde yatıyor ve neden tutuklandığını bilmiyor” sözleri tartışmayı yeniden başlattı.

ALBAY ATİLA UĞUR MU?

Tolon: O paşa ben değilim
MİT Müsteşarı Emre Taner, Öcalan'la görüştüğünü daha önce kendisi açıklamıştı.

Öcalan'la görüştüğü iddia edilen emekli Albay Atilla Uğur ise halen Ergenekon davasında tutuklu bulunuyor.

HURŞİT TOLON MU?

Cezaevinde yatan bir diğer paşa Hurşit Tolon... Ancak Tolon'un avukatı Cengiz Sarıbay, bu iddiayı yalanladı. Sarıbay, Tolon ile tutuklu bulunduğu cezaevinde dün yaptığı görüşmede, Tolon'un kendisine belirtilen tarihte 15. Kolordu Komutanlığı görevinde bulunduğunu, İmralı'nın da sorumluluk alanı içinde yer aldığını ifade ettiğini aktardı. Sarıbay, şunları söyledi: “Öncelikle Tolon Paşa'nın söylediği şu: 'Ben İmralı'da yatan şahısla, yani Abdullah Öcalan ile hiçbir şekilde görüşmedim, konuşmadım, sorgusunda bulunmadım, göz temasım dahi olmadı. Hiçbir şekilde kendisiyle muhatap olmadım, karşılaşmadım, el sıkışmadım. Üç Cumhuriyet Savcısı, Nuh Mete Yüksel, Talat Şalk ve Hamza Keleş, geldi sorgusunu yaptı. Onların sorgusunda dahi bulunmadım. Onun dışında gelip görüşen yetkililer oldu, o yetkililerin yaptığı sorgulamada dahi bulunmadım

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ