22 Şubat 2018 Perşembe

Kıvanç DÖNMEZ / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anne Candan Erçetin'den gelen Bostancı'da/Daha!

10 Ağustos 2017 Perşembe 20:02

Anne Candan Erçetin’den gelen Bostancı’da/Daha!

                                Ares Kıvanç'la Hayattan Biraz;bilgi-011.jpg

 

tarafından koruma ve garanti altındadır!

fullsizerender-(4)-059.jpg

Uluslararası koç Ares Kıvaç Dönmez, her türlü baskı-şiddet-taciz-haksızlık ve ötekileştirmeye karşıdır!

hayir_demek_ana_gorsel-001.jpg

UYARI: Yazıya geçmeden önce bilin, LÜTFEN! Bu köşe Green Peace’i (Yeşil Barış), WWF’yi (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı)’nı, Amnesty International’ı (Uluslararası Af Örgütü) ve Human Rights Watch’u (İnsan Hakları İzleme Örgütü) nü desteklemektedir.

elkoyun01-002.jpg

Acil İletişim: kiracdonmez@gmail.com

temavakfi-srt1-001.jpg'yı es geçme!

KÖŞE SABİTİ: Hadiseler yaşanır, olaylar cereyan eder ve biter. Gerçekler ya gün yüzüne çıkar ya da kör kuyularda çürümeye yüz tutar. Biz hep aynı yerdeyizdir. Bazen bir aslan gibi kükrer bazen de bir kuğu gibi süzülürüz.  Ne gelir ne de gideriz. Karşı çıktıklarımız ve/ya da savunduklarımız arası önce yaşar sonra ölürüz.

fullsizerender-(3)-056.jpg

Kıvanç İlkesi: Söz veriyorum:  Size doğru olmayan bir şeyi,  o an doğru onu gerektiriyor ya da kendi doğruma  “doğru” geliyor diye doğru gibi yazıp göster(e)mem. Bir tek şey için söz ver(e)mem: Taraf tutmamamı istemeyin benden. En tarafsız anımda farkında olmadan bir tarafa geçmiş olabilirim. Kişilerin ve yerlerin asla ama düşünce ve fikirlerin daima.

img_6521-002.png 

İyi olması için herşeyin,

yeterse iyi niyetlerim

var.

               Ares Kıvanç D.         

fullsizerender-(2)-061.jpgthankyou_arizona-002.png

Teşekkür: Ares Kıvanç'la Hayattan Biraz, bir önceki yazı “Fransız Kadife Çiçeği;Sertab Erener!” in 71.1 okunma oranı ile elde ettiği başarıdan dolayı tüm okuyucularına teşekkür eder.

fullsizerender-(4)-056.jpg

desteği ile “hayattan biraz” sizinle!

Valikonağı cad. ipek apt. no:32/2 Nişantaşı/İstanbul.

İletişim: 0212 291 50 06

11036451_10153473962194618_143845210722486290_o-003.jpg

Hayattan Biraz da yarın ne var: Ares Kıvanç Hayattan Biraz da yarın, Şebnem Ferah ve Zibizu ile 2017 Harbiye Açıkhava Konser- leri kapsamında gerçekleşen açılış konseri ile ilgili olarak kaleme aldığı bir değerlendirme yazısı ile karşınızda olacak!

fullsizerender-125.jpg

Anne Candan Erçetin’ den gelen Bostancı’da/Daha!

Neden farklı Erçetin bir kadın bir anne olarak diğerlerinden bu kadar? Çünkü ilk albümü olan “hazırım” da yer alan“daha” şarkısında ne diyordu hatırlanacak olursa: 

55ae4477af66521696938db53a46f617.jpeg

Sorulur mu hiç kader, daha/Biçtiğin yarın nedir, merakla beklerim/Daha,  /Yorulur muyum sanıyorsun /Geçtiğim üç beş aşk ile biraz acı /Daha, /Çok olmalı /Yok olmalı /Yeter mi bu acı, ah bu acı /Daha. 

img_8073.png

Yetmiyorsun, yetmi yor,/daha/Yenik düşer diye, bekleme boş yere/ Daha,  /Vazgeçer miyim sanıyorsun/Geçtiğim harabeler hala ayaktalar/Daha, /Çok olmalı /Yok olmalı/Yeter mi bu acı, ah bu acı.

fullsizerender-(3)-065.jpg

Sormayın, sormayayım o farkı, sormasınlar daha. Seneye yine anneler gü- nünde BGM’de buluşur bir cevap buluruz nasıl olsa. Dahasında bir anneler gününün, BGM’ deki konseri ile Candan Erçetin bu kez sahnede şarkı söyleyen ve şarkıları bazen haykırmak bazen de ağıt yakmak için seçen bir anneydi resmen!

fullsizerender-(4)-062.jpg

Hani eski zaman masalları anlatır                                                               Hüznümü huzura dolarsın                                                                                           Kaşım gözümden çok içim bir parçan                                                                       Annem sen benim yanıma kalansın 


Hani bir biblon vardı kırdığım 
Üstüne ne kırgınlıklar yaşadın 
Ama bil ki ben de parçalandım 
Annem ben senin yanına kalanım 

Annem annem 
Sen üzülme 
Sözlerin hep 
Yüreğimde 

Annem annem 
Gel üzülme 
Ben hala senin 
Dizlerinde

Uzayan sohbet gecelerinde                                                                                        Rolleri unutur dost oluruz 

Bizi bağlayan bu kan değil yalnız 
Annem biz birbirimize kalanız 

Ben kararlı uçarken yolumda 
Sen çatık kaşlarının altında 
Her yeni güne sevgiyle başlarsın 
Annem sen benim yanıma kalansın 

Annem annem 
Sen üzülme 
Sözlerin hep 
Yüreğimde 


Annem annem 
Gel üzülme 
Bu gönül hala dizlerinde 


Annem annem 
Sen üzülme 
Sözlerin hep yüreğimde

Candan Erçetin’in “annem” adlı şarkısının sözleridir.

Eski zaman masallarını anlattı, hüznü sevince doladı. Kaşı gözünden çok içi bin parçaydı o an onun olmayan binlerce çocuk için. Annesi ona ama o da milyonlarca çocuğa kalandı Bostancı’da.

fullsizerender-(5)-049.jpg

Bir biblosu olmadı belki bir çocuğu olmadığı için kırılan ama paramparçaydı zaten haksız yere yiten, giden, cezaevlerinde çürüyen milyonlarcası için. Finalinde geleneksel olarak 5.ni düzenlendiği anneler günü konserinin,

fullsizerender-(6)-045.jpg

“benim bir çocuğum yok biliyorsunuz ama yaşayan ve kaybetti- ğimiz nicesi,  ne kadar varsa yeryüzünde hepsi benim çocukla- rım” derken kastettiği buydu. Uzayan bir sohbet gecesi gibiydi 5.geleneksel anneler günü konseri Candan Erçetin’le BGM’de.

fullsizerender-(30)-014.jpg

Şarkılar yapılan sıralamayla bir sohbetin öncesi ve sonrasıydı aslında. Erçe- tin,  “parçalandım ve her bir parçamı ayrı yere savurdum” diyerek “parçalandım” şarkısına girdiğinde yüreğindeki her bir parçayı ayrı ayrı çıkarıp sahneye atan anneler Erçetin’in parçaları ile birleşerek orada bütüne ulaştılar ve kaderlerini ellerine aldılar.

fullsizerender-(8)-047.jpg

Düşündüler, tarttılar, ölçüp biçtiler ve karşı koymak için o kadere geliştirecek leri bir strateji için sonraki şarkıları beklediler. Sadece Türkiye’de değil bü tün dünyada ekonomik koşulların ağırlaşması ve rekabetin artması sonucun da özellikle çalışan annelerle ilgili beklentiler de yükselmişti epeyce. 

fullsizerender-(9)-045.jpg

Ne varki ağırlaşan ve giderek daha talepkar olan erkek iş veren dünyaya kurban olmak zorunda da değildi hiçbirisi, anladılar. Kaderlerine kurban olmayacak o kaderi ellerine alacaklardı zamanla ve genç olan annler o gün BGM salonunda repertuarda yoktu ama “ah bu şarkıların gözü kör ol-

fullsizerender-(10)-039.jpg

sun” diyerek Erçetin’in de TSM proje albümünde okuduğu çok eski bir şarkının adından çıkarak yola sahneye ve sahnedekine teşekkür ettiler. Talih leri iyiydi ya da değildi ama idealleri, beklentileri ve hayalleri bir konserde o konser için hazırlanan solistin gün için yaptığı seçkideydi işte!

fullsizerender-(11)-040.jpg

Bazılarının başarı şansı az bazılarınınsa yüksekti ama iyi bir anne olma konu sundaki ki gayretleri eşit. Çocuğu hiç olmamış ve bundan sonra da olmaya- cak bir sanatçının “anneler günü” konseri vermesi, bunun geleneksel hale gelmesi ve dinleyicinin de tam beş senedir aynı mekanda aynı kişiden konsepti aynı olan bir konseri talep etmesi işte bundan!

fullsizerender-(12)-041.jpg

İçi anne Candan Erçetin’in ve sahiplendiği çocuklar delil görmek isteyen için “biz milyonlarca kuştuk” adlı şarkının klibinde temsili olarak bulu nuyorlar. Elbette kötü anneler de var.

fullsizerender-(13)-033.jpg

Hele de kontrolsüz hamilelik sonucu doğumlarda ve rızası olmadan yapılan evliliklerin getirisi olan çocuklarda. Bakabilmek için sahip oldukları imkanlar iyi ya da kötü olsun, bedeni hamileliği kabul etse de ruhu kaldıramayan anneleri de ayrı tutalım tabi.

fullsizerender-(15)-038.jpg

Hayat ritmin özellikle anne ve anne adayları için hızlandığı bir dönemde ço cuklara karşı yükümlülüklerin nasıl arttığına da değinen Erçetin, “bir anne mi kaybettim ama diğeri hep benimle” dediğinde hangi annesinin öldüğü hangi annesinin yaşadığı konusunda renk vermedi ama hala hayatta

fullsizerender-(14)-030.jpg

olan annesinin bir konserde daha onunla birlikte olduğunu herkes bilsin iste di. Bu da bir annenin evlada olan yükümlülüklerinden birinin, belki de en ö nemlisi olan en önemli gününde onu ylnız bırakamamanın yerine getirilmesi ne örnekti. Hayatın güzel yaşlarını almış, seneleri aldığı o yaşlarla devirmiş bir anneydi Erçetin’inki. 

fullsizerender-(16)-033.jpg

Belki manevi annesi, belki bir öğretmeni belki de değer verdiği ve üzerinde büyük emeği olduğu için “anne” deyip ikinci bir anne kabul ettiği kişiydi. Çocuğuna karşı yükümlülüğünü yerine getirmeyi bırakın, kendine karşı olan

fullsizerender-(17)-026.jpg

yükümlülüklerinden aciz anneler vardı hayatta ve yakın zamanda yayın haya tı başlayan bir dizi “Anne” gösteriyordu en azından hayatı tv’den görüp öğ- renen bir guruya.

fullsizerender-(19)-024.jpg

Önemliydi anne olmak ve olduktan sonra bunu sürdürebilmek yani hayat boyu anne olarak kalmak. Talihi mi belirler bir kadını anne olduktan sonra kalması için de hayatta? İnsanlara iyi ya da kötü durumlar hazırladığına, rastlantıları düzenlediğine inanılan doğaüstü güce ve şansa “talih” diyoruz.

fullsizerender-(20)-018.jpg

Kara talih vardır mesela, sık sık duyarız. Acının yüzü olan toplumlarda, “ka ra talihimin bir an önce değişmesi şart” diyenler çoktur. Şanssız bir dönemden geçtiğini düşünen, işler istediği gibi gitmediğinde buna yanan ve sürekli olarak bundan yakınanlar kendilerini zaman zaman “talihsiz” olmakla da suçlarlar.

fullsizerender-(21)-021.jpg

Kendi talihini aşmaya çalışmak iyi olabilir eğer o talih kötü ise kişiye göre ama bundan iyi olan bir başka şey vardır betselli yazar Saraj Jio’ya göre: “O talihle yüzleşmek ve mümkünse o talihi kendi iradesine bağımlı kılabilmek.”

fullsizerender-(22)-025.jpg

Erdem Jio için, talihe karşı koyan insan enerjisi ya da eylemidir çünkü. Demek ki talihin üstesinden erdem gelir ve uzun süre yolunda gitmeyen bir şeye talih deyip geçmektense o talihi alt edebilecek gücü kendinde görmek ve/ya da zaten varsa fark edebilmek o da yetmez fark edip kullanabilmek başka bir şey! 

fullsizerender-(23)-021.jpg

Talih sıfatı, amacı, hedefi, yaşama nedeni ve evrendeki yeri ne olursa olsun tüm insanların iyi ya da kötü olarak başında ama,  anne ve babalar olmak üzere özel bir grup açılırsa talihli annelerden ve talihli babalardan tersi olarak da yine talihsiz annelerden ve talihsiz babalardan söz edilecektir.

fullsizerender-(24)-020.jpg

Gün anneler günü olduğu için talihi anne ile bir araya getirecek ve baba ları bir başka yazıya bırakacağız yazıya ayrılan yeri doğru kullanmak amacı ile. Talih sebebi annelerin, her zaman kendileri midir?

fullsizerender-(25)-019.jpg

Zaman zaman hayat karşısında kendilerini yeterince güçlü hissetmediklerin- de anneler, başarısızlıkları söz konusu olunca bunu doğaüstü güçlere ve/ya da şansa bağlama eğiliminde midirler? Bu tutum onların bazen “kurban” rolü oynamalarına da yol açmaz mı pek tabi?

fullsizerender-(26)-026.jpg

Uzmanlara göre bu tutumun olumlu tarafı, kişinin sorumluluktan kurtulması olumsuz tarafı ise gerçek sorunları çözememesi. Bu durumda bir annenin kar şı karşıya olduğu sorunu nasıl algıladığı burada çok önemli. Çünkü çözümü o sorunun, kişinin soruna baktığı yere göre gelecek ve belki çözülebilecek belki de çözülemeyecek.

fullsizerender-(27)-014.jpg

Sorunları çözmek için başarısızları şanssızlığa bağlayan toplumlarda anne acısı çok olur, sorumluluk alıp sorunların üzerine giden toplumlarda ise akıl her annede üstün gelir ve varsa da bir acı hızlıca yenilir.

fullsizerender-(28)-014.jpg

Bostancı Gösteri Merkezi’nde Candan Erçetin’le geleneksel hale gelen anneler günü konserinin beşincisinde anne Erçetin şarkıları aracı ederek yine kuvvetli bir ilişki ağı kurdu annelerle. Evet çocuğu yoktu Erçetin’in ve olmayacaktı ama anneden aldığını annelere verdiği sürece şarkıları ile ve her

fullsizerender-(29)-014.jpg

anneler gününde buluşarak annelerle, kendi anneliğine doyacaktı kendisi de. Fiziken iç ya da dış koşullar nedeniyle anne olmasına engel bir durum varsa da ruhen anne olmasına engel hiçbir durum yoktu. Manevi güçlülüğü vardı çünkü ve hangi koşullar altında olursa olsun değerleriyle doğru orantılıydı bu da.

c_zqvcwxgaqj89n.jpg

Değerlere bağlılığın gücü özellikle zor kararlar almayı ve fedakarlık yapmayı gerektiren durumlarda çıkmaz mı ortaya? Esneklik de kişinin kendi inanç ve değerlerinden farklı inanç ve değerlere sahip kişilere karşı gösterdiği hoşgörü değil midir sonuçta?

fullsizerender-(7)-043.jpg

Yürekten adamış Erçetin kendisini anneliğe. Geleneksel olarak 5.düzenle nen BGM Erçetin’le Anneler Günü Özel Konseri’nde doğru bakan için sahnede görülen buydu işte. Bedensel olarak değil ama zihinsel ve duygusal olarak manevi enerji alanında bir anneydi o da.

fullsizerender-(37)-007.jpg

Enerji kapasitesi çok yüksek bir kadın Erçetin ve özellikle annelerle gerçekleşen buluşma konserlerinde bir yenilenme yaşıyor sahnede. Azalan enerji yeniden çoğalıyor ve biten başlıyor.fullsizerender-(39)-005.jpg

Tekdüze ve gelişigüzel yaşam o konserlerle her seferinde bir anne ile bunu kırıyor ve Erçetin’le sahnede vücut bulan anne pratikte imkansız gibi gözükse de şarkıların da desteği ile bir ritüele dönüşmeyi başarıyor işte!fullsizerender-(38)-006.jpg

Hayata karşı sakin bir tutum içindeydi yine ve yeni yaşantılara açıktı gelenler le. Ağzından resmi olarak bugüne kadar hiç çıkmadı ama “tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirebilmem için güç, değiştireme yeceklerime katlanabilmem için sabır, ikisini birbirinden ayırabil mem için de aklıselim ver” diyen kadın bu BGM konserinde oydu.fullsizerender-(40)-008.jpg

Sınırlarını tanıyan ve kabul eden bir kadının mutlu bir şekilde ve huzur içinde söylediği şarkılardı dinlenen BGM’de. Candan Erçetin’in 14 Mayıs Pazar günü saat 16:00’da verdiği konsere davetli olarak gidenlerdendim.

wsecandanvw.jpg

Biletlerin tükendiği ve bloklar arasındaki geçişi sağlayan merdivenlerin bile satılıp ek koltukların getirildiği günde bu deneyimi ikinci kez yaşayanlar- dandım. Geçen seneki anneler günü konserinde de vardım, bunda daBundan sonrakilerde de mutlaka bulunacaktım. 

fullsizerender-(41)-009.jpg

Hayatındaki olumsuz bir durumun uzun dönemde olumlu bir şeye hizmet edebileceğine inanmış ve anneliği çocuk yapmamak-yapmamak, çocuğu olmak-olmamak gibi klişe şeyler üzerinden masaya yatırmayacak kadar aşmıştı.fullsizerender-(42)-009.jpg

Bugün dünyasında yeri zaten tartışmalı artık anneliğinde. Çocuğunu doğu- rup çöp kutusuna atandan, sevdiği ama çalışmayan, işi gücü olmayan, bunun yanında birde çocuklarına ve kendine sözlü ve fiziksel şiddet gösterenfullsizerender-(43)-006.jpg

erkeği sırf yatakta kaybetmemek için kapı dışarı etmeyen/edemeyen- den, kızını satıp üzerinden ekmek yiyenine kadar nicesi var. Elbette anne olma durumu her zaman için kutsal ama bu gibi anneler de çocuk doğur- makla anne olunmayacağına büyük örnekler. fullsizerender-(44)-006.jpg

Hamile kalmak teknik bir durum, isteyerek ya da istemeyerek gerçekleşebilir ve ayrıca o çocuk doğumuyla aldırılmadığı takdirde bir aşk-meşk çocuğu değil de yap-geç çocuğu olarak dünyaya gelebilir.

img_8291-001.png

Kendi çocukken doğurduğu çocuğa en fazla bir abla olabilen ve bundan öteye gidemeyip annelikten zorunlu istifa eden anneler gurubunu da unutmamalı. Fakat yazıya konu olan bu anneler gününde bir Candan Erçetin konseri olduğu için güzel anneleri daha çok konuşmalı ve ön planda tutmalı.

fullsizerender-(54)-004.jpg

Ancak, ne yazık ki ülkemizde çocuk hakları alanında yapılan ihlaller, yaşanan hukuksuzluklar, ihmaller ve istismarlar azalacağı yerde artıyor ve toplumsal kültürde “en değerli varlık” olan “çocuk” bazen onu en değerli kılanlarca değersizleştiriliyor.

img_8300.png

Doğurarak bir çocuğu, katili olabiliyor bazen bir anne. Doğmamış kaç çocukla katil olmaktan kurtuluyor milyonlarca kadın belki de. Candan Erçetin de yaşarken çocuk katili olmak istememiş olabilir bence.

fullsizerender-(55)-005.jpg

Bir çocuğu sevmekle çocuğunu sevmek arasındaki ince çizgide bencilce davranmamış ve “çocuk sevmek” için çocuk sahibi olmak gerekmediğini düşünmüş olabilir. Bilinçli bir şekilde çocuk dünyaya getirmeyen çoğu anne bugün, bu düşüncenin doğurduğu birer sonuç olarak karşımıza dikilmekte.

mahkeme-hukuk-002.jpg

Bir çocuğun zararına olacaksa sadece çocuk seveceği için doğuran bir anne, doğurmasın gitsin mümkünse. “Hukuk; çocuğun üstün ve öncelikli yararını her alanda düzenlemeli ve korumalı”  derken geçen onca sene korunamamış ve yararı gözetilememiş yığınla çocuk için sadece özür dileyebilmekte, o da canı isterse.

fullsizerender-(59)-001.jpg

İşte tüm o çocukları, hepsini görebilirdiniz bir annenin gözünde, Bostan- cı’da  o gün Candan Erçetin’de! Talihi mi belirler bir peki kadını anne olduktan sonra kalması için de hayatta? 

fullsizerender-(58)-002.jpg

İnsanlara iyi ya da kötü durumlar hazırladığına, rastlantıları düzenlediğine inanılan doğaüstü güce ve şansa “talih” diyoruz sonuçta. “Kara talih” var mesela, duyuyoruz sıklıkla. Acının yüzü olan toplumlarda, “kara talihimin bir an önce değişmesi şart” diyenler çok.

img_8289-002.png

Şanssız bir dönemden geçtiğini düşünen, işler istediği gibi gitmediğinde buna yanan ve sürekli olarak bundan yakınanlar kendilerini zaman zaman “talihsiz” olmakla suçluyorlar.

img_8288-002.png

Seneler önce baba Mustafa Kara beş aylık kızı Orkide’nin kendisinden onay alınmadan, Pile’de bir ailenin yanına verilmesine isyan etmiş, eşi Ayşe Özseyhan’ın ileri derecede şizofren

ccccccaaaandann2.jpg

hastası olduğunu, karar verme yeteneği ve yasal iradesi bulunmadığına işaret etmişti. Dünyanın her yerinde yasalar çocuğun anne ve babanın yanında büyümesine rıza gösterirdi. Ancak Kara’nın eşi şizofren hastasıydı ne yaptığını bilmiyordu.

fullsizerender-(53)-004.jpg

Kara ise bir KKTC vatandaşıydı ve bir işim vardı. Çocuğuna bakabileceği dayalı, döşeli evim vardı, annesi de onunla kalıyordu. Çocuğuna rahatlıkla bakabilir, baktırabilirdi. Ama çocuk artık onun değildi. Kötü talih belki bu olsa gerekti.

fullsizerender-(50)-002.jpg

Hayat bir  Candan Erçetin şarkısındaki gibi gamsız olabilir ve bir şarkısın dan  yola çıkarak söyleyecek olursak dünyada ölümden başkası yalansa bir de, gerçek her gün birilerini bir şeyleri yeniden yenebilir. En kötüsü bir ara baya atlanır ve iş işten geçmeden, vakit çok geçleşmeden gidilir.

fullsizerender-(49)-004.jpg

Kimsenin günahına girilmez yine bir şarkıdaki gibi ve katili de olunmaz. Neden farklı Erçetin bir kadın bir anne olarak diğerlerinden bu kadar? Çünkü ilk albümü olan “hazırım” da yer alan“daha” şarkısında ne diyordu hatırlanacak olursa:

fullsizerender-(57)-002.jpg

Sorulur mu hiç kader, daha/Biçtiğin yarın nedir, merakla beklerim Daha,/ Yorulur  muyum sanıyorsun/Geçtiğim üç beş aşk ile biraz acı /Daha, /Çok olmalı/Yok olmalı /Yeter mi bu acı, ah bu acı /Daha.

fullsizerender-(48)-006.jpg

Yetmiyorsun, yetmiyor, daha/Yenik düşer diye, bekleme boş yere/Daha,       Vazgeçer miyim sanıyorsun/Geçtiğim harabeler hala ayaktalar/Daha,/Çok olmalı/Yok olmalı /Yeter mi bu acı, ah bu acı.fullsizerender-(47)-003.jpg

Sormayın, sormayayım o farkı, sormasınlar daha. Seneye yine anneler gününde BGM’de buluşur bir cevap buluruz nasıl olsa.

img_8079-001.png

 

 

.

 

istanbul-bilgi-universitesi-e1497132186178.jpg

İLE BUGÜN BEN:

today-is-the-day-001.gif

BugüN YiyoRum: Anne Candan Erçetin in elinden anne keki.

fullsizerender-(60)-002.jpg

BugüN DinliyorUm:  Candan Erçetin/Daha.

img_8310-001.png

https://www.youtube.com/watch?v=I5fQt_0NZWM

BugüN OkuyOrum: Prof.Dr.Kerem Doksat/Ruhumuzdaki Fırtınalar.

fullsizerender-(62)-001.jpg

BugüN HissEdiyoruM: İnadına umut olduğumu.                

instagram-logo-(1)-005.png ’ da dikkatimi çekip bugün yorumuma giren:

fullsizerender-(52)-004.jpg

Temsilin üzerine not düşüldüğü üzere. Söylenecek en ufacık bir söz söylediğinden eksilteceği için, susmak bugün tek yorumdur ilgili paylaşıma ve bir teşekkürdür paylaşımı yapana. Bu ülkenin olması gerekeni kadınına, savunduğu düşünce ile anne ve sanatçı Candan Erçetin e büyük bir saygıyla...

. baby-hands-and-feet-clip-art_572147.png

Hayattan Biraz Vedası:

7-01-2015---1-001.gif

Hayata dil çıkar ve sırıt. Her zaman her koşulda. Kusarcasına ve kustururcasına.

                                                                                                      Ares  Kıvanç Dönmez

bilgi-011.jpg

SUNDU.

 

 

imimim-003.jpg

 

 
 
 
 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Muğla Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz.
RÖPORTAJ