09 Ağustos 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ambulans krizi
23 Ekim 2008 Perşembe 16:15

Ambulans krizi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yürüyemeyen, ayakları kangren olan ve büyük acılar çeken vatandaşı 112 Acil servis ambulansı almak istemedi.

Edinilen bilgiye göre, Marmaris General Mustafa Muğlalı Caddesi'ndeki İbrik Apartmanı'nda oturan ve 18 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucunda bir türlü iğleşemeyen Atilla Erten (66) isimli şahıs, 12 yıldır yatalak olarak yaşamını sürdürüyordu. Bugün öğle saatlerinde fenalaşan Erten'in yakınları ilk önce Marmaris Devlet Hastanesi'ni arayarak yardım istedi. Daha sonra 112'yi arayan aile tekerlekli sandalyesine bindirdikleri Atilla Erten'i apartmanın bahçesine çıkarıp beklemeye başladı. Kısa süre sonra evin önüne gelen ambulanstaki sağlık ekipleri "Acil vaka olmadığı ve Sağlık Bakanlığı'nın prosedürlerine göre hastayı taşıyamayacaklarını" belirterek, geriye döndü.

Yıllar önce geçirdiği trafik kazası sonucu yürüyemeyen işçi emeklisi Atilla Erten, ağrılarının dayanılmaz bir duruma gelmesi üzerine yardım istediği 112 Acil Servis ambulansından geri dönmesine isyan etti. Araya giren ve duruma müdahale eden AK Parti İlçe Başkanı Kadem devreye girince ambulans geri gelerek hastayı ambulansa bindirmek istedi. Kadem Mete'nin olaya müdahale etmesi üzerine geri dönen ambulansa tepki gösteren Erten, "Basın olmasa beni almayacaktınız" diyerek ambulansa binmek istemedi.
Olay mahallinde bulunan yakınları ve çevre sakinleri tarafından ikna edilen Atilla Erten, ambulansa bindirilerek kaldırıldığı Marmaris Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Öte yandan, bir hastadan gelen talebin geri çevrildiği iddialarıyla ildiği olarak kendisiyle görüşmeye çalışılan Marmaris Devlet Hastanesi Başhekim Tolga Çakmak, basın mensuplarının görüşme talebini kabul etmedi. Gazetecilerin odasından dışarı çıkarılması talimatını veren Çakmak, Valilik izni olmadan demeç veremeyeceklerini söyledi. Muğla İl Sağlık Müdürü Hakkı Timur ise 112 Acil Servis ambulansında bulunan doktorun inisiyatifini kullanıp hastayı ambulansa almaya karar verseydi, buna kimsenin itiraz etmeyeceğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ