06 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alçakların itirafı: Hepsini öldürecektik
10 Ekim 2008 Cuma 09:55

Alçakların itirafı: Hepsini öldürecektik

Diyarbakır'da önceki gün 4 polisin şehit olduğu, bir teknisyenin de yaşamını yitirdiği terör eylemini gerçekleştiren saldırganlardan 3'ü yakalandı.

Saldırıyı planlayan ve eyleme bizzat katılan Mehmet Şah Yildeniz'in yakalanması için güvenlik birimleri alarma geçirildi. Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na saldırı yapılacağını yaklaşık 15 gün önceden uyaran Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı, Diyarbakır kent merkezinde gerçekleştiren saldırı ile ilgili bir ön bilgi elde edemedi.

Eylem için dağdan indi

Yerel seçimler öncesinde özellikle Diyarbakır'da provakatif eylemler yapmayı kararlaştıran terör örgütü PKK bu amaçla hazırlıklar yaptı. Örgüte yaklaşık 10 yıl önce katılan ve Kuzey Irak'taki kamplarda eğitim gören Mehmet Şah Yildeniz, 10 gün önce Türkiye'ye gönderildi. Yildeniz, geçtiğimiz hafta örgüt militanı 3 kişi ile buluşarak polise yönelik hedef nokta belirledi. Önce Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü servis araçlarına eylem yapmayı planlayan terörist grup, riskin fazla olması nedeniyle polis servislerini hedef olarak seçti. Yildeniz, 3 gün takip ettiği okul servislerini vurmak için, Aziziye Mahallesi'nde yavaşladıkları yokuşu eylem noktası seçti.

'Cep'ten yakalandılar

Önceki gün akşam saatlerinde 3 arkadaşı ile eylem noktasına gelen Yildeniz, silahları da burada grup arasında paylaştırdı. Eyleme katılan 4 kişiden ikisi, servis aracına bomba atarken, iki kişi de Kaleşnikof kullandı. Polislerin bir kısmı çatışmaya girerken, bir kısmı araç içindeki bayan arkadaşlarını korumaya aldı. Saldırganlar, silahları olay yerinde bıraktıktan sonra ayrı yönlere kaçarak izlerini kaybettirmek istediler. Ancak saldırganlardan üç kişi, üzerlerindeki cep telefonlarının sinyallerinin takibi sonucunda yakalandı. Yildeniz'in de yakalanması için operasyonlar genişletildi.

Silahlar sabıkalı çıktı

Dört saldırganın olay yerinde bıraktığı iki kalaşnikof otomatik tüfek üzerindeki kriminal inceleme tamamlandı. Silahların daha önce Bingöl kırsalında teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan bir çatışmada kullanıldığı belirlendi. İki Kalaşnikof tüfekte parmak izleri de tespit edildi. Bir silahtaki parmak izinin kaçan Yildeniz'e ait olduğu, diğer parmak izinin de halen emniyette sorgusu devam eden ve kimliği açıklanmayan şüpheliye ait olduğu kesinleşti..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ