21 Ağustos 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alanyalı Konağı'nda restorasyon çalışmaları
02 Eylül 2013 Pazartesi 10:38

Alanyalı Konağı'nda restorasyon çalışmaları

Okul, öğrenci konukevi ve kültür merkezi olarak hizmet veren 19'uncu yüzyıl yapımı konak, Konak Belediyesi'nin çalışması ile yenilenecek

İzmir'de uzun yıllar okul, öğrenci konukevi ve kültür merkezi olarak hizmet veren 19'uncu yüzyılda inşa edilen Alanyalı Konağı, Konak Belediyesi'nce restore edilecek.

Belediye basın bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmir'in çeşitli bölgelerinde tarihi binaların restore edilerek kent yaşamına kazandırılması çalışmaları kapsamında Alanyalı Konağı'nın yenilenmesine başlandı.

Restorasyon çalışmaları ile 19'uncu yüzyılın sonlarında inşa edilen bin 838 metrekarelik alana sahip 3 katlı konak, yeniden hayata döndürülecek.

Belediye Başkanı Tartan, Saadet Mirci, Ayla Ökmen ve Basmane Semt Merkezi binaları, Sarmaşıklı ev, Kadın Müzesi, Tekel Tütün Deposu, Kavaflar Çarşısı, Selvili Han, Mülkiyeliler Birliği, Abacıoğlu Hanı gibi tarihi binaları restore ederek tarihi, çağdaş kent anlayışıyla buluşturduklarını belirtti.

Abacıoğlu Hanı projesiyle Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Ödülü'nü İzmir'e getirdiklerini hatırlatan Tartan, şunları kaydetti:

"Bir kenti yönetmek, görev süresi boyunca kaldırım yapmak, çöp toplamak, vergi almak değildir. Bunlar elbette yerel yönetimlerin genel sorumluluklarıdır ancak bir kenti yönetmek, o kentin tarihine, kültürüne, insanına ve geleceğine sahip çıkmak demektir. Bu anlayışın bir yansıması da tarihin değerlerini çağdaş kent yaşamıyla bütünleştirmek. İzmirlilerin her şeyin en iyisini hak ettiğini düşünüyorum. Bunun için her çalışmamızda 'Önce insan' diyerek, İzmir'i tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle, insanıyla bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Tarihi Kentler Birliği'nden üç ödül aldık. Avrupa Mimarlık Ödülünü İzmir'e taşıdık. Kentin her noktasında tarihin değerlerini İzmirlilerle buluşturmaya devam edeceğiz."

Uzun süre Alanyalı ailesince kullanıldığı için Alanyalı Konağı olarak anılan bina, Kestelli Kız Ortaokulu olarak hizmet verdikten sonra 1985 yılına kadar ise öğrenci konukevi olarak kullanıldı.

Kültür merkezi olarak 1992 yılına çeşitli etkinliklere evsahipliği yapan konak, yüksek tavanları ve işlemeleriyle döneminin özelliklerini yansıtıyor.

Muhabir: Zeynep Hoşgörür
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ