17 Kasım 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKÜ'den fişleme iddialarına yalanlama
05 Eylül 2013 Perşembe 17:13

AKÜ'den "fişleme" iddialarına yalanlama

Afyon Kocatepe Üniversitesi, sosyal paylaşım sitelerinde, kayıtöncesinde bir anket yayınladığı ve öğrencileri fişlediği yönündekiiddiaları yalanladı - AKÜ, bu konuda yasal işlem başlatılacağını duyurdu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), sosyal paylaşım sitelerinde kayıt öncesinde bir anket yayınlayarak öğrencileri fişlediği yönündeki iddialara ilişkin, "Üniversitemiz hakkında, öğrenci bilgi sisteminde yer alan bir anket gibi gösterilmeye çalışılan görüntüler, fotomontajla, art niyetli kişiler tarafından oluşturulmuş, kayıt döneminde öğrencilerde olumsuz bir intiba meydana getirmeyi amaçlayan, kötü niyetli bir kampanyanın ürünü" açıklamasında bulundu.

AKÜ'den yapılan yazılı açıklamada, 4 Eylül akşamından itibaren üniversite hakkında "AKÜ'de fişleme gibi anket" ve benzeri başlıklarla asılsız haberin öncelikle sosyal medyada daha sonra da çeşitli internet sitelerinde yer aldığının görüldüğü ifade edildi.

"Üniversitemiz hakkında, öğrenci bilgi sisteminde yer alan bir anket gibi gösterilmeye çalışılan görüntüler, fotomontajla, art niyetli kişiler tarafından oluşturulmuş, kayıt döneminde öğrencilerde olumsuz bir intiba meydana getirmeyi amaçlayan kötü niyetli bir kampanyanın ürünü" ifadelerine yer verilen açıklamada, Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Osman Konuk yönetiminde "Sosyal medyanın siyasal toplumsallaşmaya etkileri: Üniversite öğrencileri örneği" adı altında 10 Mayıs 2013'ten bu yana anket çalışmasının yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Üniversitemiz web sitesinde sadece, anketin muhatap kitlesine yönelik olarak bir duyuru yer almaktadır. Hedef kitlesi ülkemizdeki tüm üniversite öğrencileri olan anket çalışması başka mecralarda da araştırma sahipleri tarafından duyurulmuştur. Anket, kesinlikle öğrenci bilgi sistemimizden yapılmamıştır. Anketin fotomontajla öğrenci bilgi sistemimizden (OBS) yapılıyormuş gibi gösterilmesi kötü niyetli yaklaşımın açık bir göstergesi olup konuyla ilgili yasal işlemler de başlatılacaktır."

Muhabir: Ali Kemal Akan
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ