14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“AKP oy telaşında”
08 Ocak 2009 Perşembe 09:13

“AKP oy telaşında”

Muğla Valiliğinin Marmaris'in 11 köyünde kaçak yapıların yıkılması ile aldığı kararın uygulamaya başladığı (salı) günü köylünün tepkisi üzerine dün durduruldu.

Muğla Valiliğinin Marmaris'in 11 köyünde kaçak yapıların yıkılması ile aldığı kararın uygulamaya başladığı (salı) günü köylünün tepkisi üzerine dün durduruldu.

Yıkımlar ile ilgili CHP ilçe örgütü düzenlemiş olduğu basın toplantısında AKP'nin oy telaşına düştüğünü yıkımları bunun için durdurduğunu vurguladılar.
İlçe başkanı yamaç kaya, il genel meclis üyesi dursun kaplan, suat esin ve yönetim kurulu üyelerin hazır bulunduğu basın toplantısında dursun kaplan basın mensuplarına dağıttığı belgelerde yıkım kararlarının alınmasında akp'li üyelerin imzası bulunduğunu belirterek. Akp oy telaşına düştü köylülerin öfkesini dindirmek için yıkıma ara verdiklerini belirti.
CHP ilçe başkanı yamaç kaya ise, AKP Milletvekili M. Nil Hıdır'ın kayınpederi İlhan Armuçuoğlu'na ait çiçekli'de bulunan kaçak eve, devlet imkânları ile yol açılmasına ve bu yola devletin parkesinin döşenmesine, tepki göstererek yıkıma önce buradan başlanması gerektiğini belirti
“Muğla ili ve köylerinde uygulanan para cezası ve uygulanma tedirginliği yaratan yıkım kararları, bu konuda CHP'nin tüm karşı koymasına rağmen başlamıştır. CHP olarak köylü vatandaşımızın mülkiyet haklarını engelleyen para cezası ve yıkım kararlarının uygulanmasına karşı olduğumuzu açıkça belirtiriz.
Marmaris' köylerinde gerçekleşen yıkımla kararlarına CHP'nin hiçbir üyesi sebep olmamış, aksine para cezası ve yıkım kararları altına imza atanların AKP üyeleri ve il daimi encümen üyeleri olduğu belgelerle ve alınan her bir karar altındaki imzaları ile sabittir. Bu gerçek Marmaris halkımdan saplanamaz.
Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu kanunu 17.maddesi, gereğince; 3 ay içinde geçiş dönemi koruma esasları belirlenir ve 2 yıl içinde koruma amaçlı imar planı yapılır. Koruma amaçlı imar planı 2 yıl içinde yapılamazsa, bu süre 1 yıl daha azatılır” demektedir.
Değerli Marmarisliler, 6,5 yıldır iktidar partisi olan AKP; asırlardır bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımıza kaçak yapı zaptı tutulup para cezası ve yıkım kararı vererek bölge halkını kendi toprağında işgalci konumuna getirmiştir.
Bu anlayış sonunda; 2002 yılından bu yana hükümetin ısrarlı uygulaması ile Muğla ili genelinde 15.000.000.-tl. Ceza kesilerek tahsilata başlanmış ve yıkım kararları bunu takip etmiştir.
1990 yılında korumaya alınan Bozburun ve Datça yarım adası imar planı bedeli 600.000.-tl. Olmasına rağmen bunun 25 katı 15.000.000.-tl. Ceza kesilmesi vatandaşın mağduriyetini açıkça ortaya koymaktadır. Bölge sorununu çözme sözü veren hükümet, çözüm bulmayı değil halkı maddi olarak cezalandırmayı, ekonomik hatalarının sonucunu ve bütçe açığını halka ödetmeyi ve evine, duvarına, damına yıkım kararı almayı görev edinmiştir.
AKP Ve il genel meclis üyeleri, yaklaşan seçimler nedeniyle başarısızlıklarını ve sözlerini tutmamış olmanın Marmaris halkı tarafından cezasız bırakılmayacağını bildiklerinden bunun tedirginliği ile suçlu aramak çabasına girmişler ve suçu köylünün yanında olan CHP'ye atmakta bulmuşlardır. Fakat bu çabalarının boşa olduğunu bilinçli Marmaris köylüsü bilmektedir ve AKP'nin gerçeği çarpıtarak siyaset yaptığını bir kez daha görmüşlerdir.
Marmaris'in efendileri; eski evlerini yenileyemez, bahçesine duvar ve hayvanına barınak yapamaz ve çocuklarını evlendiremez duruma getirilmiştir.
Cumhuriyet Halk Partisi; köylünün yanındadır ve,
AKP Milletvekili M. Nil Hıdır'ın kayınpederi İlhan Armuçuoğlu'na ait 1995 yılında yapılan 4 katlı binanın kaçak olduğunun görmezden gelinmesi ve para cezası kesilip yıkım kararı verilmemesine,
Marmaris taşan mevkiinde 106.000.m2. Arsanın belediye başkan aday adayı olan kişinin başkanı olduğu şirkete hukuka aykırı olarak yok parasına verilmesine,
Hisarönü köyünde 54.000.m2. Orman arazisinin İl Genel meclis Üyesi Ceyhan Eroğlu'nun eniştesine verilmesine karşıdır.
Köylünün milletin efendisi olduğu anlayışını unutan ve imar planı yaparak çözüm bulmak yerine kendilerini cezalandıran AKP Hükümetine, Marmaris'in efendileri, gereken cezayı sandıkta verecektir.
CHP İle halk arasındaki gönül bağını AKP ve hiçbir güç yıpratamayacaktır.
Halk, kendi üzerinden oynanan tüm oyunları bozacaktır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ