15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahu Hetman Hastanesinden Hemşire ve Ebelere Kutlama
09 Mayıs 2009 Cumartesi 17:58

Ahu Hetman Hastanesinden Hemşire ve Ebelere Kutlama

Ahu Hetman Hastanesi 5 Mayıs Ebeler Günü ve 12 Mayıs Hemşireler Günü bir arada kutlandı. Ahu Hetman Hastanesi Eğitim salonunda düzenlenen toplantıya Marmaris Devlet Hastanesi ve Aksaz'dan da hemşire ve ebeler katıldı.

Hemşire ve ebelerin sağlık alanındaki önemini halka anlatmak ve hemşire ve ebelerin sorunlarına değinmek amacıyla 5 Mayıs Ebeler günü, 12 Mayıs ise Hemşireler günü olarak kutlanıyor. Ahu Hetman hastanesi sağlık sektöründe önemli bir yapı taşı olan hemşire ve ebelerin günlerini eğitim toplantısı ve kokteyl ile kutladı.

Ahu Hetman Hastanesi eğitim salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Ahu Hetman Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Sahir ÖKTEN yaptı. İlk olarak hemşireler ve ebeler gününü kutlayan ÖKTEN, geçmiş yıllarda hemşire ve ebelerin yardımcı sağlık personeli olarak görüldüğüne ve hekimlerle arasında çok fazla bilgi açığı olduğuna dikkat çekerek, son yıllarda bu açığın kapandığını vurguladı.

Açılış konuşmasının ardından söz alan Ahu Hetman Hastanesi Eğitim Koordinatörü Dr. S. Ayla ALBAYRAK, bakım hizmeti alanında yenileşim (inovation) konusuna değindi. Bakım hizmetlerinde yenileşimin önemine dikkat çeken Albayrak, yenileşimin rekabet gücünü arttırarak refah ve yaşam standartlarını yükselttiğini vurguladı. Bakım hizmetinde yenileşimin yeni ve önemli ölçüde değiştirilmiş bakım hizmeti sunmak anlamına geldiğini belirten Dr. S. Ayla Albayrak, yenileşimin kurumun gelişmesine de katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Okumuş, hemşirelik ve ebeliğin yeterlilik alanları konusunda bilgile verdi. Okumuş, hemşirelerin hastanın bakımında olduğu kadar bireylerin sağlıklı kalmasında da önemli bir rol oynadıklarını vurguladı. Ebelerin özellikle ana- çocuk sağlığı konusunda vazgeçilmez olduklarına vurgu yapan Okumuş, bu kadar önemli roller üstlenen ebe ve hemşirelerin mesleklerini daha iyi yapabilmeleri için mesleğin özünü ve felsefesini iyi anlamaları gerektiğini söyledi. Üniversite düzeyinde eğitim almanın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Hülya Okumuş, üniversite düzeyinde eğitim alma fırsatı bulamayan hemşire ve ebelerin, yakında açılacak tamamlama programlarına katılmalarını önerdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ