19 Şubat 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD sağlık sitemine Türk imzası
17 Kasım 2013 Pazar 10:48

ABD sağlık sitemine Türk imzası

İEÜ Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ünlütürk'ün yaptığı 3 yazılım programı, ABD'deki hastanelerde kullanılmaya başlandı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Süleyman Ünlütürk'ün, ABD'deki hastanelerde hemşirelerin çalışma düzeninin adil bir şekilde yapılması ve hasta bilgilerinin güvenliği amacıyla hazırladığı 3 yazılım programı, bu ülke hastanelerinde kullanılmaya başlandı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ünlütürk'ün, General Electric'in talebi üzerine ABD'deki hastanelerde hemşirelerin özellikle çalışma sisteminde yaşadıkları sıkıntılar ile hasta bilgilerinin güvenliğinin sağlanması konusunda hazırladığı 3 yazılım, ABD sağlık sisteminde kabul gördü.

Ünlütürk'ün başkanlığında ekip tarafından hazırlanan ve patenti alınan yazılımlardan ilki, hastaların sağlık durumları da dikkate alınarak her hemşireye 3 hasta düşecek şekilde iş planlamasının yapılmasına yararken, diğer 2 program ise acil servise gelen hastaların bilgilerinin, yaygın uygulamanın aksine ülke yasalarıyla uyumlu şekilde sadece sorumlular tarafından görülebilmesini ve hasta bilgilerinin farklı üniteler arasında güvenli paylaşımını sağlıyor.

Muhabir: Ufuk Kırabalı
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ