15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD askerleri Suriyeye girdi
27 Ekim 2008 Pazartesi 11:28

ABD askerleri Suriye'ye girdi

Ortadoğu'da şoke eden bir gelişme. Suriye resmi makamları duyurdu. Amerika helikopterlerle Suriye'ye girdi ve bir binada 8 kişiyi öldürdü.

Amerika Irak ile yetinmeye niyetli değil. Bu kez Suriye'yi taciz etmeye başladı. Yaşanan son olay, Ortadoğu'da yeni bir gerilimin fitilini ateşleyecek. Zira ABD askerleri Suriye'ye baskın yaptı, 8 sivili katletti.

Olayı Suriye resmi makamları duyurdu. Açıklamada, dört Amerikan helikopterinin Irak sınırında, topraklarının sekiz kilometre içerisinde yer alan bir köye saldırı düzenlediği bilgisi verildi.

ABD geçmişte Suriye'yi Irak'a yabancı militanların geçişine göz yummakla suçlamıştı

Suriye resmi haber ajansı Sana, baskının ülkenin doğusundaki Ebu Kemal sınır bölgesini hedef aldığını yazdı.

8 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Sana, "Helikopterlerden inen Amerikan askerlerinin inşaat halindeki sivil bir binaya saldırdıklarını, bina bekçisinin eşi dahil, içerideki işçilere ateş açtıklarını ve olayda sekiz kişinin hayatını kaybettiğini" belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, saldırıda ölen sekiz kişinin siviller olduğunu bildirdi.

AMERİKA'YA PROTESTO NOTASI

Suriye, "saldırgan bir tutum" diye tanımladığı olaydan dolayı, başkent Şam'daki Amerikalı ve Iraklı diplomatlara protesto notası verdi.
Amerikalı yetkililer olaya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Amerika Birleşik Devletleri geçmişte Suriye'yi Irak'a yabancı militanların sızmasına izin vermekle suçlamıştı. Baskın yapılan bölgenin Irak'a para ve silah sızdıran isyancıların sıkça kullandığı düşünülen bir güzergâh üzerinde olduğu söyleniyor.

Londra'daki Suriye Büyükelçiliği, baskını "yanlış istihbarata dayalı ve herhangi bir tahrik olmadan girişilen ve sivilleri hedef alan bir suç" olarak tanımladı. (BBC)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ