20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AA İzmir Bölge Müdürlüğüne ziyaret
03 Eylül 2013 Salı 18:23

AA İzmir Bölge Müdürlüğüne ziyaret

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Bölge Koordinatörü Fırat Yaldız, AA İzmir Bölge Müdürlüğünün haber toplantısına konuk oldu- "Ege Bölgesi'nde Türkiye burslu 81 farklı ülkeden bin 500 öğrenci var. En çok Somali'den öğrenci ye

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Bölge Koordinatörü Fırat Yaldız, "Ege Bölgesi'nde Türkiye burslu, 81 farklı ülkeden bin 500 öğrenci var" dedi.

Yaldız, AA İzmir Bölge Müdürlüğünün haber toplantısına konuk oldu. Burada yaptığı konuşmada, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında 2010 yılında kurulmasından itibaren "Denizaşırı Ülkeler Koordinatörü" olarak görev aldığını söyledi.

İzmir Bölge Koordinatörlüğünün geçen mayıs ayında açıldığını, kendisinin de bölge koordinatörü olarak temmuz başından bu yana görev yaptığını anlatan Yaldız, başkanlığın, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, soydaş ve akrabalar, Türkiye bursuyla eğitim gören yabancı öğrenciler ile bunlarla ilgili sivil toplum örgütleri olmak üzere, 4 ana çalışma alanı bulunduğunu kaydetti.

Fırat Yaldız, ülke genelinde 10 binden fazla burslu öğrenci bulunduğuna değinerek, "İzmir Bölge Koordinatörlüğü olarak, öncelikli çalışma alanımız yabancı öğrenciler. Ege Bölgesi'nde Türkiye burslu 81 farklı ülkeden bin 500 öğrenci var. En çok Somali'den öğrenci yerleştirildi" dedi.

Sivil toplum örgütlerini, konularıyla ilgili proje geliştirmeleri durumunda desteklemek istediklerini dile getiren Yaldız, "Derneklerden nitelikli projeler bekliyoruz. Örneğin İzmir Bosna Sancak Derneği, Afrika'dan gelen öğrenciler için Balkanlar'da Türk medeniyetiyle ilgili proje hazırlayacak. İstediğimiz gibi olursa destekleyeceğiz. Ayrıca yabancı öğrenciler, haftada 24 saat çalışabiliyor. Hazırlanacak projelerle bu öğrencilere, alanlarında çalışma imkanı sağlanabilir" diye konuştu.

AA İzmir Bölge Müdürü Sabri Çelebioğlu da Yaldız'a, AA'nın 100. yıl vizyonu, ülke ve dünya yapılanması hakkında bilgi verdi.

Muhabir: Emre Umurbilir
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ