11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
65 Yaş Üstü Yabancı Turiste Sokağa Çıkma Kısıtlaması Yok
11 Temmuz 2020 Cumartesi 14:16

65 Yaş Üstü Yabancı Turiste Sokağa Çıkma Kısıtlaması Yok

5 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Turizm Amaçlı Kaldırılmasına karar verildi

   İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy tarafından toplanmış ve ilçemizde uygulanan 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Turizm Amaçlı Kaldırılması /Esnetilmesi uygulamasının düzenlenmesine yönelik aşağıdaki karar alınmıştır.

 

İçişleri Bakanlığımızın “65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Kaldırılması /Esnetilmesi” konulu Genelgeleri ve İlçemiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararında; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-20.00 saatleri haricinde sokağa çıkmaları kısıtlanmıştı.  İlçemize turizm amaçlı gelen 65 yaş ve üzeri yabancı uyruklu kişilerin tatil süreleri boyunca belirtilen kısıtlama kararından muaf tutulmasına;      Oy birliği ile karar verilmiştir.


 

 Bu yaş grubundaki vatandaşların haftanın her günü saat 10:00 ile 20:00 saatleri arasında dışarı çıkmalarına izin verilmişti.. Ayrıca, bu kişilere e-Devlet veya Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı’ndan başvuru yaparak ‘Turizm amaçlı seyahat belgesi’ alma koşuluyla turizm amaçlı seyahat serbestisi getirilmişti. Bu arada ülkemize yabancı turistler de gelmeye başladı. İngiltere’den de 15 Temmuz’dan itibaren gelmeye başlayacaklar. Yurt dışından gelen 65 yaş üstü turistlerin de ” saat 10:00 ile 20:00 saatleri arasında dışarı çıkma izini”ne tabi tutulup tutulmayacağı merak konusu oldu.  Marmaris’e gelmek isteyen söz konusu yaş grubundaki İngilizler sosyal medya üzerinden bilgi istedi.

Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu Karar Aldı mı?

Dün, sosyal medyada paylaşılan ve  Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 9 Temmuz 2020’de aldığı kararın metni oluğu iddia edilen belgeyle 65 yaş üstü yabancı turistlerin kısıtlamalardan muaf tutulacağı, yani günün diledikleri saatinde dışarı çıkabilecekleri belirtildi. Ancak, Kurulun her kararını duyuran Muğla Valiliği, ne basın organlarıyla ne de internet sitesinde 65 yaş üstü yabancı turistlere ilişkin bir karar paylaşmadı.

Dolayısıyla, resmi bir açıklama olmadığı için  65 yaş üstü yabancı turistler ile süre kısıtlaması konusundaki soru işaretleri henüz yanıtını bulmuş değil.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ