03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5. Uluslararası Katılımlı Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi
07 Eylül 2013 Cumartesi 13:03

5. Uluslararası Katılımlı Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi

Kongrede bilim çevrelerinde 21. yüzyılın jenerik teknolojilerinden birisi olarak kabul edilen parçacık hızlandırıcıları ve uygulamaları konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeler değerlendiriliyor

Bodrum'da düzenlenen 5. Uluslararası Katılımlı Parçacık Hızlandırıcıları ve Uygulamaları Kongresi (UPHUK 5) başladı.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TÜBİTAK, Fizik Mühendisleri Odası, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği ve Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongre, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezinde yapılıyor.

Toplantıda bilim çevrelerinde 21. yüzyılın jenerik teknolojilerinden birisi olarak kabul edilen parçacık hızlandırıcıları ve uygulamaları konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi.

UPHUK 5 Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlkay Türk Çakır, UPHUK 5 Bilim Kurulu Başkanı Dr. Ali Tanrıkut, Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş ve fizik öğrencilerinin katıldığı kongrede, Türkiye ve yurt dışından tanınan fizikçiler tarafından parçacık hızlandırıcıları ve hızlandırıcıların tipleri, fiziği, teknolojisi ve uygulama alanları konusunda yapılan çalışmaları kapsayacak şekilde bilimsel konuşmalar katılımcılar tarafından yapıldı.

Çakır, açılışta yaptığı konuşmada, kongrenin bilimsel tartışma ve yeni fizik problemleri üretebilme platformunu oluşturacağını düşündüklerini ifade ederek, "Hepimizin doğayı ve kendimizi anlama merakı, bizleri bilimsel araştırmaya götürür. Günümüzde ise doğanın sırlarını en temel düzeyde araştıran bilim hepimizin bildiği gibi parçacık fiziğidir" dedi.

Hızlandırıcı teknolojilerinin Türkiye için önem arz ettiğini dile getiren Tanrıkut ise "20. ve 21. yüzyıla damgasını vuran hızlandırıcı teknolojisi aslında öncü bir teknoloji. Çok yaygın ve geniş uygulama alanları mevcut. Biyolojiden sağlığa, temel parçacıklardan astrofiziğe kadar pek çok uygulama alanları var. Bu özelliği ile sağlığa, çevreye ve endüstriye hizmet etmekte" diye konuştu.

Konuşmaların ardından kongreye destek verenlere plaketleri verildi. Kongre, 9 Eylül'de sona erecek.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ