20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 milyon kişiye afet eğitimi verilecek
02 Eylül 2013 Pazartesi 12:53

5 milyon kişiye afet eğitimi verilecek

AFAD, 2017 yılına kadar 5 milyon kişiye eğitim vererek, afet bilinci oluşturacak.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 2017 yılına kadar 5 milyon kişiye eğitim vererek, afet bilinci oluşturacak.

AFAD 2013-2017 Stratejik Planına göre, afetlere karşı bireyler, kurumlar ve ulusça hazırlanabilmek için öncelikle öğrenilmesi gereken temel afet bilinci konularını içeren eğitim seferberliği kampanyası başlatıldı.

Bu amaçla ülkede uygulanan afet bilinci eğitim programları ve bölgesel afet riskleri değerlendirilerek hedef kitlelere yönelik ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan eğitim projeleri hayata geçirilecek.

DASK ile yapılacak çalışmalarla da sigortalılık oranının artmasına katkı sağlanacak. Medyayla yapılacak ortak çalışmalarla da afetlere hazır toplum oluşturma yolunda farkındalık artırılacak.

Yürütülecek çalışmalarla ülke genelinde toplumsal afet farkındalığı her yıl ortalama yüzde 50 artırılacak. Bu yıl 1 milyon kişiye eğitim verilerek temel afet bilinci oluşturulurken, bu sayı 2014'te 2 milyon, 2015'te 3 milyon, 2016'da 4 milyon ve 2017'de 5 milyona çıkarılacak.

Farkındalık yöntemleri çeşitlendirilecek

Birey, aile, okul, işyeri ve gençler gibi hedef kitlelere yönelik farkındalık ve eğitim programları geliştirilecek, farkındalık yöntemleri çeşitlendirilecek, ülke çapında afet sigorta sistemi desteklenecek.

Afete hazır aile, okul, işyeri, gönüllü gençler, medya projeleriyle toplumun tüm kesimlerine ulaşılmaya çalışılacak.

Bölgesel eğitim merkezleri kurulacak

İl afet ve acil durum müdürlükleri personeliyle kamu kurum ve kuruluşların merkez teşkilatlarından belirlenecek eğitici adaylar, temel afet bilinci eğitimlerine tabii tutulacak. Bölgelerin nüfus yoğunluğu, afetselliği, kültürü gibi parametreler dikkate alınarak, seçilecek merkezlerde bölgesel eğitim merkezleri kurulacak. Ayrıca, şehir ve kırsal alanlarda yaşayan halk gezici eğitim araçlarıyla sürekli bilgilendirilecek ve eğitilecek.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ