08 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1400 yıllık kutsal mektup sır oldu
04 Eylül 2008 Perşembe 10:23

1400 yıllık kutsal mektup sır oldu

Müze Müdürü ile Başkanı'nın ifadeleri kafaları karıştırdı.

Ramazanda Topkapı Sarayı'nda sergileneceği söylenen Peygamber Efendimiz'in kutsal mektubu yine ortada yok. Kutsal Emanetler Bölümü'nü gezmeye gidenler sadece emanetin saklandığı kutuyu görebiliyor.

Ramazan ayının başlamasıyla ziyaretçiler Topkapı Sarayı'nın Kutsal Emanetler Bölümü'ne akın etmeye başladı. Ancak vatandaşlar, sergileneceği açıklanan 1400 yıllık Peygamberimiz'in ceylan derisine yazdığı mektubu yine göremedi. Onun yerine kutsal emanetin korunduğu muhafaza kutusu sergiye açıldı. BUGÜN gazetesi, Topkapı Sarayı'ndaki restorasyon çalışmaları sırasında Peygamberimizin mektubunun zarar gördüğünü "Peygamberimizin mektubu neden gizleniyor" başlığıyla 11 Ocak 2008'de sürmanşetten vermişti.

SERGİLENMESİ GEREKİRDİ

Haberimiz üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, kutsal emanetin koruma altında olduğunu ve Ramazan ayında sergileneceğini açıklamıştı. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Hilmi Aydın da mektupların restorasyon sonrası kombinasyonun iyi olmadığı için sergilenmekten vazgeçildiğini söylemişti. Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı ise o günlerde konu hakkında "Sergileniyor olması gerek, haberim yok" şeklinde bir yorum yapmıştı.

BiRBiRLERiNE TOPU ATTILAR

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Hilmi Aydın'a sorduk. Aydın, bilgi vermekten kaçınırken, "Bu tür olayları İlber Ortaylı Hoca'dan öğrenin" demekle yetindi. Müze Başkanı Ortaylı ise, "Kaldıracağız tabii. Bir şey her yerde durmaz. Bazen kaldırmak gerekiyor" ifadelerini kullandı. Ortaylı şöyle konuştu: "Ramazanı falan yok bunun. Bir eser sürekli teşhirde durmaz. Bu eski eser. Bu konuyu Hilmi Aydın'a sorun. Son durum hakkında o bilgi verir. O kutsal emanetler uzmanıdır" dedi.Bugün

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ