20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13. Sinema Burada Festivali ödülleri sahiplerini buldu
05 Eylül 2013 Perşembe 18:38

13. Sinema Burada Festivali ödülleri sahiplerini buldu

82. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında düzenlenen festivalde Selda Alkor ve Menderes Samancılar "Onur Ödülü", Ayça Bingöl ile Mert Fırat "Genç Oyuncu Ödülü", Muzaffer İzgü ise "Özel Ödül" aldı

13. Sinema Burada Festivali'nde, Selda Alkor ve Menderes Samancılar "Onur Ödülü", Ayça Bingöl ile Mert Fırat "Genç Oyuncu ödülü", Muzaffer İzgü ise "Özel Ödül" aldı.

82. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında düzenlenen "Sağlık ev barış filmleri" temalı 13. Sinema Burada Festivali'nin açılışı Kültürpark İzmir Sanat'ta düzenlenen törenle yapıldı.

Aziz Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada konuklarına tek tek teşekkür ederek sağlık ve barış temalarının önemine değindi. İzmir'in EXPO 2020 adaylık sürecinde 82. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ve Sinema Burada Festivali'nin temalarının aynı konseptte olmasına dikkat ettiklerini vurgulayan Kocaoğlu, dünyaya barış çağrısında bulundu. "Barışa en çok ihtiyacımız olduğu zamandayız" diyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçerde ve dışarıda, yakın coğrafyamızda en çok dillendirmemiz gereken, üzerinde en çok durmamız gereken, içeriğini en çok doldurmamız gereken konu barış. Ne ülkeleri paylaşmak isteyen egemen güçler ne de ülkeleri yöneten siyasiler, kendi çıkarlarıyla barışı örtüştürüp tahsis edebilirler. Barışı gerçekleştirecek olan dünya ve bölge insanlarıdır. Bizde de 76 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Ben de kendi çapımda bunu gündemde tutmaya, bir damla da olsa katkı koymaya çalışıyorum."

- "En değerli ödül"

Onur ödülünü Aziz Kocaoğlu'nun elinden alan Menderes Samancılar, "barış" konulu ödülü evinin en değerli köşesinde saklayacağını söyleyerek, "Bu ödülü Taksim direnişinde yitirdiğimiz, kanlı bir destan yazılırken kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına alıyorum" dedi.

Selda Alkor da konuşmasında İzmir'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İzmir öylesine sıcak ve güzel ki, İstanbul'da olmasam oturmak isteyeceğim ilk kentlerden birisi. O sıcacık havası insanlarına da yansıyor. İzmir'i ve İzmirlileri çok seviyorum" diye konuştu.

Eşinden dolayı 17 yıldır İzmirli olduğunu söyleyen sanatçı Ayça Bingöl ise "Beni hemşehriniz olarak kabul ederseniz çok sevinirim" ifadelerini kullandı.

Programı nedeniyle "genç oyuncu" ödülünü almaya gelemeyen Mert Fırat'ın yerine Ayla Özdemir ödülünü aldı. Ayla Özdemir ödül alırken Mert Fırat'ın "Savaş sahnelerinin sadece sinema perdelerinde kalmasını diliyorum" notunu izleyicilere iletti.

Türk edebiyatının duayen kalemlerinden Muzaffer İzgü de ödülünü Kocaoğlu'nun elinden aldı. İzgü şunları kaydetti:

"Yazarın topluma görevi var. Benim de görevim var. Şu dönemde beşinci kitabımı yazıyorum. İlk kitabımın adı 'Hamdolsun Açız', son kitabımın adı da 'Çapulcu musun vay vay' olacak"

- 19 film gösterimi

Türkiye'nin tek tematik sinema festivali olan Sinema Burada'nın bu yılki teması "Sağlık ve Barış Filmleri İEF'de" olarak belirlendi. Bu kapsamda gösterilecek filmler arasında Kayıp Vatan, Eve Dönüş, Hasta, Bir Tutam Baharat ve Bir Ben Vardır Bende, Benden İçeri yer alıyor.

İzmir Sanat Merkezi'nde organize edilen Sinema Burada Festivali'nde 12 film, 7 belgesel olmak üzere toplam 19 gösterim gerçekleştirilecek.

"Sinema Burada Festivali", Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi'nin katkılarıyla düzenleniyor. Festival kapsamında düzenlenecek atölye çalışmalarında 12 - 17 yaş grubundaki gençler, kendi filmlerini yapma şansını bulacaklar.

- "İşimin başındayım"

Açılış töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın "çok iyi" gittiğini söyleyerek, akşamları fırsat buldukça dolaşarak hem vatandaşlarla hem de katılımcı firmalarla konuştuğunu ve olumlu geri dönüşler aldığını ifade etti. Kocaoğlu, "Kendi dönemimim açısından konuştuğumda, son dönemlerin en başarılarından biri. Daha da büyüterek her sene daha büyüğü ve güzelini düzenleyerek devam edeceğiz" dedi.

Basın mensuplarının seçim sürecine yönelik sorularına da "Ben belediye başkanıyım, çalışıyorum işte" diye yanıt veren Kocaoğlu, "Süreci izliyorum, ama ben buradayım, çalışmalarımı sürdürüyorum. Hayatımdan da memnunum" diye konuştu. Gazetecilerin "adaylık" açıklamasının zamanıyla ilgili sorularına ise Başkan Kocaoğlu, "Adaylık açıklaması, zamanı gelince. Buradayız, işimizin başındayız, çalışıyoruz, bir şikayetimiz de yok" yanıtını verdi.

Muhabir: Nevbahar Kabaklı
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ