13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
100 dolarlık laptoplar geliyor
19 Kasım 2008 Çarşamba 00:37

100 dolarlık laptoplar geliyor

Her Çocuğa Bir Dizüstü hareketinin XO isimli bilgisayarı, ülkemizde de satışa çıkma yolunda. Avrupa'daki fiyatı ve çıkış tarihini açıklıyoruz.

Her ne kadar asla yüz dolara satılmadıysa da, sürekli "yüz dolarlık dizüstü" olarak anılan, Her Çocuğa Bir Dizüstü (OLPC; One Laptop Per Child) projesinin XO isimli minik bilgisayarı, Avrupa'da da satışa sunulacak.

OLPC hareketinin tepe ismi Nicholas Negroponte tarafından Kopenhag'daki World of Health IT Conference etkinliğinde açıklanan bilgiye göre, XO isimli minik dizüstü bilgisayar 27 Avrupa Birliği ülkesi yanında Rusya, İsviçre ve Türkiye'de de satışa çıkacak ve yeşil-beyaz renklerini koruyacak.Önemli Bir Bağış


XO, Avrupa'daki kullanıcılara "bir tane satın al bir tane hediye et" modeliyle sunulacak. Bu sistemde, bir tane XO satın almak isteyenler iki tanesinin parasını ödüyor.

Ödenilen parayla ikinci bir bilgisayar gelişmekte olan bir ülkedeki bir çocuğa gönderiliyor. Satışların, ilk etapta Amazon'un Avrupa'daki internet mağazalarında 17 Kasım'da başlaması planlanıyor. Ardından ise çeşitli kanallarla Avrupa'ya yayılması gündemde. İngiltere'deki Amazon üzerinden yapılan duyuruda iki tane bilgisayar için kullanıcılardan 254 Sterlin alınacağı belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ