10 Temmuz 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10.  Yüzyıldan Günümüze Gelen Ders İbn-i Sina
20 Nisan 2020 Pazartesi 11:12

10. Yüzyıldan Günümüze Gelen Ders İbn-i Sina

Tarihçi, yazar Hande Uyar yazdı...

10.  Yüzyıldan Günümüze Gelen Ders İbn-i Sina

Orta Çağ’da modern bilmin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak bilinir.

Batılılar kendisini “büyük üstat” olarak anarlar…

Toplamdan 200’den fazla eseri vardır.

Bahsi geçen İbn-i Sina’dır. 980 yılı Buhara doğumlu İslam biliminin en parlak dönemine öncülük etmiştir.

El-kanun Fi’t Tabib adlı eseri 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar Avrupa’da tıp ders kitabı olarak okutulmuştur.Yunan Hipokrat ve Galen’in şöhretini geride bırakmıştır. İbn-i Sina’nın bu gücünü temsilen Hipokrat ve Galen arasına batılıların adlandırmasıyla “Avıcena” yer almıştır. Peki ama nasıl?

Türkiye’nin Koronavürüsle mücadelesi ne durumda? Prof. Dr. Ercüment Ovalı ve öğrencilerinin yoğun çalışmalarından sonra yeni bir ilaç denenenebilecek. Eğitim sisteminde uzaktan eğitim üzerinde yoğun çalışma var. Yeni dünya düzeninden bahsediliyor. Meslek Liselerinde yapılan dezenfekran ve maskede bunun cabası… Milli Savunma Bakanlığı kendi solunum cihazını üretti. Yeni bir dezenfektanımız var. “Borel”. Türkiye, koronovürüsle mücadelede birlik içinde kenetlenmiş durumda…

Peki İbni Sina bu başarıya nasıl ulaştı? İbn-i Sina’nın elinde bulunan dağanık Helenistik, Bizans ve Süryani tıp litaratürlerini sistemleştirerek kendi gözlemleri doğrultusunda yeniledi ve ansiklopedik beş kitaptan oluşan bir eser ortaya koydu. Eserde Galenci tıp sistemi eleştirilip tekrar sistemleştirildi. İbn-i Sina, iyi bir gözlemci ve eleştirmendi.

İbn-i Sina’dan toplum olarak alabileceğimiz ders nedir? Biz toplum olarak kendimizi eleştiriyor muyuz? Bu eleştirilerden kendimizde doğrular çıkarabiliyor muyuz? Avrupa ülkelerini iyi gözlemleyebiliyor muyuz? Nerede olduğumuzu görebiliyor muyuz? Bunu yaparken bilinçli miyiz?

                                                                                           

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ